Květen 2012

Změna je život, život je změna.

29. května 2012 v 11:50 | Wendulka
Takže človíčkové, asi to tady trochu pozměním. Docela brzo na změnu, ale jak pravá nadpis, změna je život.
Blog změním na knižní. Ale ne čistě, něco mále z grafiky a deníčku tady nechám. Budu ale přidávat hlavně recenze knih, tipy na knihy, ale také na filmy a....no a dál si to musím ještě rozmyslet.
Doufám, že jsem vás změnou nezaskočila a že blog budete navštěvovat i nadále.
Wendulka

PS: Změna ještě není definitivní, záleží to na více okolnostech ;).


Recenze: R.U.R.

28. května 2012 v 17:31 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: R.U.R.
Originální název: R.U.R.
Autor: Karel Čapek
Nakladatelství: Československý spisovatel
Rok vydání: 1966 (rok 1. vydání: 1920)
Klíčová slova: drama, robot, věda, pokusy, lidé
Počet stran: 208
Věková kategorie: 13+
Reakce po dočtení: Skvěle napsaná hra od Pana spisovatele.
Věta nebo slovo vystihující knihu: Roboti!

R.U.R. aneb Rossumovi univerzální roboti. Drama o robotech a s roboty.

Vynálezce Rossum objevil způsob, jak vyrábět umělé lidi tzv. roboty. Roboti jsou využíváni jako levná pracovní síla. Jsou to umělí lidé, kteří narozdíl od lidí nepotřebují jíst, spát a nemají také žádné city.
Zpočátku se to zdá jako báječný nápad. O deset let později se ale začnou roboti bouřit a vypadá to, že chtějí ovládnout svět...
Kniha je z roku 1966, ale obálce se musí vzdát hold. Karel Čapek na přední stránce spolu s malým robotem v rukou se mi líbí a obálka mě dokázala na první pohled zaujmout a to je u knih velké plus.

Toto Čapkovo vynikající drama mi skončilo v rukou ani sama nevím jak. Útlá knížečka, z které polovinu tvoří samotné drama a druhou polovinu poté dopisy, plakáty a různé okolnosti, které vedly k napsání dramatu i reakce na něj.

Vynikající zápletka, krátké, ale výstižné dialogy a neobvyklý konec, který ne jednoho čtenáře určitě překvapí. Hlavně Čapkův jazyk je něco neuvěřitelného. Dokáže vtáhnout do děje a připadá mi dost podobný s jazykem současným. Možná je to trochu moderní myšlenkou sci-fi, kterou Čapek bezesporu použil, že je mi tato kniha tak blízká.
A abych nepěla jen chválu, tak se musím přiznat, že jsem se někdy ztrácela v dialozích a v postavách kdo je kdo (hlavně v těch mužských, protože těch ženských (přiznejme si to) tam moc není.
V celkovém hodnocení mi však kniha připadá více než dobrá.

Drama má poukázat na to, jak někteří lidé mohou být lhostejní k druhým a jít si jen za svým. Vyrábění robotů je sice fajn, ale má své následky, které mohou být pro lidstvo katastrofální. Kniha také poukazuje na to, jak se všechno za deset let dokáže změnit (ať už k lepšímu nebo k horšímu).

Už po přečtení prvních stran knih jsem věděla, že se R.U.R. zařadí mezi mé oblíbené. Jeho "nadčasovost" mě opravdu zaujala, když pomyslím, že první vydání knihy bylo roce 1920! Je to až neuvěřitelné, jak Čapek vystihl hlavní podstatu světa s roboty. Toto dílo je určitě takovým "předdílem" pro spoustu jiných literární a filmových prací 20. a 21. století.

» Editorials ~ Angels

27. května 2012 v 18:39 | Wendulka |  Editorials

Při kopírování nemaž zdroj!


Tady je netřeba slov...

27. května 2012 v 17:39 | Wendulka |  Diary
Dnes nad ránem nás opustila jedna velmi milovaná osoba. Osobně jsme se neznaly, ale byla ze stejného města jako já.


19 let. Celý život měla ještě před sebou. Život je tak nespravedlivý a krutý. Všichni doufáme, že se tam nahoře má tato slečna dobře a ví, že tady měla plno přátel, kteří na ni nikdy nezapomenou.

Tuto písničku bych chtěla věnovat JÍ.
Na pátečním koncertě Palo říkal, že ji zpíval zhruba před půl rokem na jedné velmi smutné příležitosti a nyní bych ji chtěla věnovat této slečně, která navždy zůstane v srdcích svých přátel.

R.I.P.

Graphic

27. května 2012 v 15:20 | Wendulka |  Graphic
(obrázky 100x100 px)
(vhodné do článků)
(koláže z fotek)
(úvodníky do článků)
(vzhledy na stránky)
(obrázky s průhledným pozadím)
(oddělovače do článků)
(grafika pro vás)


Me & Favourites

27. května 2012 v 13:40 | Wendulka |  Me & Favourites
(jak už název rubriky napovídá, zde se dozvíš (skoro) všechno o mé maličkosti)

(oblíbené věci, jídla, herci, mp3....- to vše bude náplní této rubriky)

(kultura je potřebná, a proto je zde tato rubrika - tipy na filmy, knihy, TOP 5)

(tipy a triky pro tebe - je důležité mít i svá tajemství)

(seznam všech mých blogových zlatíček)

» Editorials ~ Helena Bonham Carter

26. května 2012 v 19:19 | Wendulka |  Editorials
Helenka dneska slaví své 46. narozeniny a tak bych chtěla tento článek věnovat jí a k této příležitosti jsem udělala 3 jednoduché editorials. Fotky jsou z filmu Dark Shadows, kde Helena hraje doktorku Julii Hoffman. Fílm je naprosto skvělý a stojí ze zhlédnutí. Všem vřele doporučuji!
Miluji tu poslední fotku :D

Kopíruj pouze se zdrojem!


TEAM - Olomouc 25. 5. 2012

26. května 2012 v 12:29 | Wendulka |  Diary
Tak vás všechny živá a zdravá zdravím a v prvé řadě bych chtěla sdělit, že jsem včerejšek přežila (i když jsem momentálně němá a především hluchá jak poleno). Ano, mluvím o včerejším nejúžasnějším koncertě slovenské kapely TEAM. Bylo to něco neskutečného. Prostě Palo naživo a ta hudba, písničky, hlas a je to strašný frajer :D
Předskokani byla nějaká slovenská kapela Horska chata. Nevím, jestli ji někdo zná. Nehráli špatně, ale tak po třetí písničce jsem si říkala, už by mohl přijít Palo. No tato kapela hrála asi 45 minut. Začali nějak před osmou a skončili o pů deváté. No a v 9 přišel na řadu Palo. Lidičky, já takhle snad ještě v životě neječela. A víte co bylo nejlepší? Byly jsme se spolužačkama v 2. řadě. Chápete? 2. řada, prostě famózní...Palo byl tak 2 metry ode mě! Neskutečné. Jako finální zahráli Reklamu na ticho. Musím říct, že ticho v sále opravdu nebylo :D. Úžasná atmosféra, 8000 lidí, plný zimní stadion. Prostě dokonalé.
Jsem neskutečně ráda, že jsem na tom koncertě byla a bylo to nezapomenutelné.
Dávám vám tady na poslechnutí písnišku Láska, necestuj tym vlakom, kterou Palo samozřejmě taky zazpíval jako mnoho dalších.
Užijte si ji! ;)

Pomalu, ale jistě

24. května 2012 v 19:59 | Wendulka |  Diary
Tak se nám to tady pomalu, ale jistě zaplňuje. Dneska jsem udělaa oddělovače do článků (viz. nápis Diary v tomto článku). Taky jsem začala doplňovat Affiliates a jsem ráda, že se vás přihlásilo tolik a zároveň se omlouvám všem, které jsem nepřijala, ale nemohu spřátelit s každým.
Všem bych také chtěla poděkovat, že tady chodíte a že se vám nový blog líbí. Jsem za to moc ráda :).

Zítra jedu kolem 15. hodiny do Olomouce, protože večer nás čeká velká akce. Jdeme se spolužačkama na koncert TEAM (ano ano bude tam Habera - a jsem na něj opravdu zvědavá). Takže pak čekejte mé pocity a zážitky ;).

Budou tady přibývat rozcestníky a články, ale jsem trochu pomalejší, tak to bude asi nějakou dobu trvat :D.
To je asi vše, o co jsem se s váma chtěla podělit, ať to tady jen tak nastojí na Apply Affiliates.
Mimochodem, pořád se můžete hlásit do Affiliates TADY a kdybyste chtěli, tak okomentovat nový (první) layout tohoto blogu a to TADY.

Apply for Affiliates

22. května 2012 v 19:29 | Wendulka