Srpen 2012

Slovensko :))

30. srpna 2012 v 11:19 | Wendulka |  Diary
Na Slovensku je nádherně. Ty hory, čistý vzduch, sýry, Zlatý Bažant (:D) a prostě všechno. Je to tam moc fajn a hlavně to není od nás daleko (zvlášť pro nás V Moravu). S našima jsme tam byli tento víkend a myslím, že jsme si to tam užili.

Jeli jsme v pátek odpoledne a domů jsme přijeli v neděli večer. V sobotu jsme navštívili Tatralandiu. Ano, ano ten dokonalý aquapark, tolik toboganů, bazénů a v neposlední řadě i tolik lidí, to bylo teda něco. Ale bylo to tam super, konečně jsem se trochu opálila a byl to výlet na celý den se vším všudy.
V neděli jsme pak šli na túru na Roháčská plesa. Naštěstí nám nepršelo, ale byla hrozná mlha (jak se budete moci přesvědčit na fotkách níže), takže jsme toho moc neviděli, ale to nevadí, stejně to stálo za to. No a jak jsme jeli domů, tak jsme zastavovali asi tak u pěti stánků a chtěli koupit korbačíky, jenže všude měli jen nitě (jako ono to je to stejné, ale brácha chtěl prostě korbačíky). Nakonec jsme je tedy sehnali, za poslední eura nakoupili chtěné korbačíky a jeli domů. Takže takový jsme měli slovenský víkend.
Po příjezdu se s náma nechtěl ani moc bavit pes, že jsme ho nechali doma a starala se o něj babička. Říkali jsme si, že buď je naštvaný, že jsme ho tam nechali, a nebo je mu blbě, protože ho babička přecpala vším možných a shodli jsme se na tom, že to bude asi to druhé :D.

Tady je pár fotek, trochu upravených.

v pátek podvečer, fotka ze Zuberce, pohled na Roháče

» Editorials ~ Selena Gomez

28. srpna 2012 v 16:49 | Wendulka |  Editorials
Jsou strašně divné, (:D) ale když jsem je už udělala, tak jsem se je rozhodla tady dát :)).


» Editorials ~ Breaking Dawn Part 1 :o)

27. srpna 2012 v 15:00 | Wendulka |  Editorials
Trochu jiné editorials než jaké dělám, ale jsou celkem fajn. Ten tvar se mi líbí a vypadá to tak nevšedně :).

Jak to tady se mnou vypadá

27. srpna 2012 v 10:42 | Wendulka |  Diary
Srpen nám pomalu, ale jistě končí a s tím končí i prázdniny. Ty opět celkem rychle utekly, i když tedy musím přiznat, že i já jsem měla chvilky, kdy jsem si říkala, ať už je konec. My začínáme ve škole až 17. 9. 2012, takže až za 3 týdny. V pátek jedu na týden na dovolenou do Itálie s kámoškama (konečně :D) a včera jsem se vrátila z víkendového pobytu na Slovensku s našima. Takže celkem nabité (díky bohu, konec nudy :D) no a na blog se dostanu jen zřídka a když jsem doma, tak není ani nějak chuť na PC.

Určitě každý z vás má vždycky takové období, jednou máte na PC chuť a někdy vůbec, tak u mě to je úplně stejné.
Z tohoto a mnoha dalších důvodů jsem se rozhodla zrušit Affilites. Ale nezoufejte, ti, kteří tady chodíte (a já moc dobře vím, kdo tady chodí), tak si vás nechám jako oblíbené. Ale prostě bude to tak, že nebudu pravidelně obíhat, ale když budu mít čas, tak k vám mrknu, ale ne z nutnosti.

Tímto bych vás všechny, kteří tady chodíte, chtěla požádat, abyste se mi pod tento článek ozvali a já se vám taky určitě ozvu (nebo i ty, kterým se tady líbí a jsou tady třeba i poprvé :)). Ostatní budu nucena smazat, protože mám plno Affiliates a chodí tady tak třetina. Druhá třetina si mě smazala a ta třetí tady prostě nechodí.

Tak to by bylo ode mě asi všechno. Doufám, že se brzo zase ozvu, ale moc tomu nedávejte (i když mohu překvapit :D).

Fotka z 13. 8. ale minulého roku, když jsme byli na výletě na Bouzově.

Recenze: Noční cirkus

20. srpna 2012 v 19:09 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Noční cirkus
Originální název: The Night Circus
Autor: Erin Morgensternová
Překlad: Radovan Zítko
Nakladatelství: Euromedia
Rok vydání: 2012 (v originále 2011)
Klíčová slova: cirkus, životní příběhy, láska, přelom 20. století
Počet stran: 440
Vydání: první
Věková kategorie: 13+
Věta nebo slovo vystihující knihu: Cirque des Rêves

Za poskytnutí recenzního výtisku tímto děkuji Knižnímu klubu!
Kdo by neměl rád cirkus. Šapitó, akrobati, zvířata, sladkosti a mnoho dalšího. To vše jsou cirkusy, jak je známe my. Jenže pod tímto cirkusovým obalem se skrývá i nepatrné jádro, které už jen tak někdo neuvidí. A právě o tomto je tato kniha.

Noční cirkus není jen obyčejný cirkus. Je to cirkus mezi cirkusy. Je to legenda, která nemá obdoby. Je to cirkus, který nemá dvojče. Je to ojedinělý zážitek, na který vám jeden lístek rozhodně stačit nebude.

Jenomže, nikdo neví, kde se cirkus příště objeví. Nikde lidé nenaleznou plakáty, jako upoutávky na cirkus, nejezdí a nebo nechodí lidé od cirkusu, aby vás upozornili, že cirkus dorazil právě do vašeho města. Cirkus se prostě zničehonic objeví na nějakém místě, kde ještě předchozího večera nestál. Ale to je jen jedna ze zvláštností, které cirkus nabízí. Ne nadarmo se mu říká Noční cirkus. Tento cirkus totiž své brány otevírá až po soumraku a můžete zde strávit tolik času, kolik jen uznáte za vhodné. V celém areálu najdete desítky, možná stovky stanů a každý je svým způsobem originální. Do každého můžete nahlédnout a podívat se, jaké tajmeství skrývá pod svými plachtami. A další noc se můžete vrátit zpátky a opět cirkus procházet, můžete se vrátit do stanů, kde jste byli dříve a nebo objevovat tajemství jiných stanů. Je to jen na vás a na vaší mysli, kam se zrovna vydáte.

Jenomže pod touto cirkusovou slupkou se skrývá jádro cirkusu, které je mnohem tajemnější. Je to dávný souboj dvou kouzelníků, kteří chtějí vyhrát ať to stojí co to stojí. Jenže nehrají sami, mají své vyvolené, kteří bojují místo nich. Tito kouzelníci ovšem nepočítají s tím, že jejich souboj může něco narušit. Něco, co je daleko silnější než nenávist a souboje. Lidský cit, který jim je ovšem cizí a tím je láska.

Tak a teď by měla na řadu přijít sama recenze na tuto knihu. A dala by se shrnout do jediného slova: PÁNI!
Přesně nějak takto se cítím po dočtení této knihy. Mám strach, že ať napíšu cokoliv, tak to ani zdaleka nevystihne fantastičnost této knihy. Ale zkusím to, tak pojďme na to.

Cirkusy miluji již od dětství. Když jsem byla malá, tak jsem si vždy přála být dítě cirkusu a jezdit s ním a vést kočovný život. Tak jsem si řekla, že tato kniha pro mě určitě bude dobrá volba a nemýlila jsem se.

Stylem jakým je tato kniha napsána je přímo dokonalý. Nádherně napsané dílo, které přečtete a ani nevíte jak. Na této knize se mi líbilo snad úplně všechno. Je rozdělena do více časových rovin, které se na konci střetnou, což je vynikající a originální nápad, takže vlastně do konce vůbec netušíte, jak celé kniha dopadne. Jedna část představuje osudy Celie a Marca, kteří se do sebe v průběhu knihy zamilují a zjistí, že jsou vlastně soupeři a neví, jak z tohoto začarovaného kruhu ven. Tento děj se odehrává převážně v cirkuse, ale není tomu tak vždy.

Naproti tomu hlavním hrdinou v druhé časové rovině je Bailey. Chlapec, který žije spolu s rodiči a sestrou Caroline na farmě. Ale jednoho dne se najednou zjeví blízko jejich domu cirkus, který tam předchozího večera určitě nestál. Bailey se shodou několika (ne)šťastných náhod seznámí s dvojčaty z cirkusu Panenkou a Výlupkem. Společně poté podnikají dobrodružné výpravy do stanů cirkusu a prozkoumávají jeho největší tajemství. Musím přiznat, že tato časová rovina mě možná bavila a o něco více než ta první. Byla jsem nadšená z toho, jak se Bailey spolu se svými přáteli toulal po cirkuse a nahlížel do stanů. Sama jsem vždy byla v očekávání, co ten který stan přinese a nikdy jsem nebyla zklamaná. Sama jsem se až příliš a často k nim chtěla přidat a objevovat tak zákoutí cirkusu společně s nimi, protože to byl vskutku netradiční zážitek.

Celý jazyk knihy byl naprosto kouzelný. Člověk si až říkal, jak je to možné, že všechno do sebe tak přesně zapadá. Slovní obraty, které se používaly v knize nepohoršovaly, ale zároveň ani nic nezjemňovaly, byly svým způsobem tak originální, že jsem si sama říkala, že to snad ani není možné. Ale ono je a kniha Noční cirkus je skutečná a právě těď ji držím v rukou.

Určitý prostor musím ponechat i samotné obálce knihy. Úžasná středně velká kresba cirkusu na přední straně jen dodává na originalitě celé obálce, která je tvořena z černo-bílých pruhů (úplně jako samotný Noční cirkus).

A něco málo k hlavním postavám.
Celia a Marco - dvě dokonale kladné hlavní postavy. V knize jsou ale vylíčeny tak, že vám jejich dokonalost vůbec nepřekáží a prostě tam sedí jako ulitá. Celia je iluzionistka, která dokáže takové věci, které si nedokážete představit ani ve snu. Marco v podstatě k cirkusu ani nepatří, ale nemůžu se zbavit pocitu, že bez něj by cirkus nebyl úplný.
Bailey je úžasný mladý muž. Na začátcích je to jen malý chlapec, který zastává podřadnou roli. Čím více ale dospívá, tím více se dokáže postavit nejen světu, ale i lidem. Tento chlapec má v knize jednu z důležitých rolí a budete překvapeni, jaký bude Baileyho osud na konci knihy.
Dvě dvojčata Panenka a Výlupek - tak to jsou postavy jako vystřiženy z cirkusu. Tato dvojčata se narodila v noci, kdy bylo první představení cirkusu a doslova rostou spolu s cirkusem a jsou ochotni pro něj skoro vše obětovat. Málokdo se v cirkuse vyzná tak, jako oni dva.
V knize se objevuje ještě řada dalších postav, které více či méně zasahují do děje, ale musíte mít také nějaké překvapení při četbě této knihy no ne? Přece vám tady nevyzradím všechny postavy :).

Tak a tímto už se blížím k závěru a co na závěr dodat? Snad jen, že po delší době mě zaujala "nefantasy" kniha a vám všem, kteří váháte, zda si knihu přečíst, ji jen doporučuji. Stane se pro vás nevšedním cirkusovým zážitkem, který jen tak nepustí.

Blíží se soumrak a davy lidí se tísní před Cirque des Rêves. Za chvílí bude hlavní brána otevřena, tak ať nepropásnete tuto životní šanci, která se už nikdy nemusí opakovat.

Recenze: Erebos - Hra, která zabíjí

5. srpna 2012 v 15:30 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Erebos - Hra, která zabíjí
Originální název: Erebos
Autor: Ursula Poznanski
Překlad: Karolína Kousalová
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2011 (v originále 2010)
Klíčová slova: počítačová hra, sci-fi, napětí, boj, nebezpečí
Počet stran: 319
Vydání: první
Věková kategorie: 15+
Věta nebo slovo vystihující knihu: Vstup nebo se vrať. Toto je Erebos.

Za poskytnutí recenzního výtisku tímto děkuji nakladatelství Fragment!

Nick je obyčejný kluk, který má obyčejné zájmy. Jako každý jiný chodí do školy, sportuje a tráví čas u počítače. Jednoho dne se ale něco změní. Ve škole se děje něco divného. Plno lidí je nemocných a ti ostatní jsou tišší než obvykle. Co se to děje?
Nickovi je přisouzeno to zanedlouho zjistit. Toto vše má na svědomí jediná věc. Erebos. Šest písmen, které změní život většině lidé ze školy. Ale co že to vlastně je? Erebos je počítačová hra. Bohužel, ale ne ledajaká. Erebos se totiž hraje i ve skutečném světě, mezi skutečnými lidmi, mezi skutečnými věcmi. Erebos je hra, kde každý hraje sám za sebe. Je to velmi nebezpečné a možná je to právě to, co na tom všechny tak fascinuje.
To, co vypadá zpočátku jako obyčejná počítačová hra, se postupem času změní na závod s časem, člověk může zaplatit i daní nejvyšší. Svým životem.

Abych pravdu řekla, tak jsem až doposud o této knize neslyšela. Dozvěděla jsem se o ní až přes recenzní výtisk od Fragmentu. Anotace zněla celkem slibně, tak jsem si řekla, proč to nevyzkoušet. A že to byl dobrý tah, tak o tom není pochyb.
Erebos mě opravdu dostal.

Originální námět, kdy si autorka pohrála s tím, že počítačovou hru převedla do reálného světa, ale zase ne tak docela. Žádná levná adventura to určitě není. Dále byla velmi zajímavě a poutavě popsaná krajina a postavy v počítačovém Erebosu. Bylo to dokonce vylíčeno tak opravdově, že jsem u knihy často měla dojem, že svět Erebosu je opravdu skutečný. A to byl jistě i záměr autorky. Vždy jsem si musela říci: "Tohle není svět, tohle ja hra," a nebo naopak.
Co se mi také velmi líbilo byla návaznost děje. Všechno to do sebe zapadalo. I když na začátku knihy byly velké otazníky nad hrou, tak děj plynul a ani na chvíli jsem se nepřistihla, že bych se u knihy nudila. Ale opravdu nejlepší jsou závěry. Prostě, jak to všechno začne do sebe zapadat, mizí otazníky a přibývají záchytné body, o které se můžete opřít. V této knize výborně zpracované a musím říct, že až do poslední chvíle jsem nevěděla, co si o Erebosu vlastně myslet. Jaký je vůbec jeho účel.

Musím se přiznat, že i já jsem si celou tu dobu chtěla Erebos zahrát. I když sama musím přiznat, že jsem si co chvíli říkala, že jsem šťastná, že ho nehraji, protože takovému nebezpečí bych se rozhodně vystavit nechtěla.

Ráda bych něco málo také napsala k obálce. Obálka je rudě červená, takže téměř nepřehlédnutelná a to je jenom dobře. V knihkupetví ji určitě nepřehlédnete. Na druhou stranu, kdybych viděla jen obálku a nevěděla, o čem kniha je, tak nevím, jestli bych ji vůbec vzala do ruky. Obálka mi totiž připomíná spíš nějaké válečné, bojovné téma. Ono to svým způsobem je nějaký boj, ale ne takový, který si pod touto obálkou představím.

A teď něco málo k postavám. Hlavním hrdinou byl Nick, i když vlastně mi přišly hlavní všechny postavy, které se v knize objevovaly, tak nás celou knihu doprovází opravdu Nick. Tento chlapec mi přijde velmi sympatický. I když musím přiznat, že jsem si ho vždy představovala krátkovlasého a v knize je vylíčen jako dlouhovlasý, ale myslím, že to není zase až tak podstatné. Je to sportovec, což je určitě skvělé. Erebos ho vtáhne jako každého a doslova mu také učaruje. Hraje ho dnem i nocí a někdy překračuje své meze. Ale v knize jde vidět, že Nick ví, kde končí hra a a začíná nebezpečí a to z něj dělá kladného a chytrého hrdinu, který, ač pod vlivem Erebosu, si stále zachoval zdravý rozum.
Pak je tady Emily. Sympatická slečna, která se mimochodem Nickovi líbí. Je to chytrá a hezká holka, která se jen tak ničeho nezalekne. Ale narozdíl od svých vrstevníků, jako jedná z mála, nepodlehne kouzlu Erebosu. Zachovává si chladnou hlavu a to se mi na ní hrozně líbí. I když je lákadlo vskutku velké, Emily mu odolá a ode mě si vyslouží palec nahoru.
Dále jsou tady jejich spolužáci, jako jsou Brynne, Jamie, Colin a nebo Helen, kteří jsou taky světem Erebosu dotknuti. Ať už přímo nebo nepřímo.

Závěrem bych chtěla napsat, že kniha je opravdu velmi poutavá a čte se doslova jedním dechem. Pořád čekáte, co bude dál, říkáte si, že teď se to musí stát a ono se to pořád ne a ne stát.
Opravdu zajímavá trochu sci-fi, trochu fantasy a trochu prostě kniha z obyčejného světa obyčejných dětí z obyčejého Londýna, kterým do života vstoupí neobyčejná hra.