Září 2012

Recenze: Milénium: Muži, kteří nenávidí ženy

30. září 2012 v 16:09 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Milénium: Muži, kteří nenávidí ženy
Originální název: Män som hatar kvinnor
Autor: Stieg Larsson
Překlad: Azita Haidarová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2010 (v originále 2005)
Klíčová slova: detektiv, vražda, Švédsko,
Počet stran: 536
Vydání: druhé (dotisk)
Věková kategorie: 15+
Věta nebo slovo vystihující knihu: Konsekvenční analýza.

Mikael Blomkvist je novinář v časopise Milénium. Je to obyčejný chlápek, který žije ještě obyčejnější život a řeší obyčejné věci. Mimo to, že spí se svou vdanou kolegyní Erikou, se jeho život nijak výrazně neliší od jeho vrstevníků. Jenže, jak už to tak chodí, tak v tu nejneočekávanější dobu přijde velice zajímavá nabídka, která se prostě neodmítá. Mikael ji přijmea tímto gestem se rozplétá řetězec událostí, které vyvrcholí ve velké finále prvního dílu Milénia.

Blomkvist je totiž povolán Henrikem Vangerem, aby vyřešil desítky let starý kriminální případ, který zasáhl do rodiny Vangerů jako blesk z čistého nebe. Mikael má na vyřešení rok a ocitáme se spolu s ním na první pohled ve zcela bezvýznamné městě Hedestad. Navíc, když se po boku Mikaela Blomkvista objeví mladá Lisbeth Salanderová, která je jeden z nejlepších detektivů a hackerů vůbec, věci začnou nabírat nečekaný spád a o nikom nemůžeme tvrdit, že by byl zcela nevinný. Podezřelými se stávají téměř všichni a nezáleží na věku či pohlaví.
Vydejme se spolu s Blomkvistem po stopách 40 let starého zločinu, který ani v dnešní době není tak zapomenutý, jak by se na první pohled zdálo.

"Nyní jsme se dostali k vlastní příčině toho, proč jsem si vás pozval. Chci, abyste zjistil, kdo z naší rodiny zabil Harriet Vangerovou..."

Přiznám se bez mučení, že jsem mnoho knih tohoto typu nečetla. Myslím tím detektivek. Pokud nepočítám detektivní thrillery od Browna a možná pár příběhů od Kinga (který má spíše hororové příběhy), tak je to asi jediný detektivní román.

Mikael se na chvíli zarazil. Poprvé vědomě připustil, že Harriet Vangerová byla zavražděna.

Ze začátku jsem se trochu obávala počtu stran. Přece kniha má přes 500 stránek a to už v dnešní době nejrůznějších technologií spadá do kategorie pro knihomoly a fandy knih.
Na knihu jsem ale vždy slyšela pozitivní reakce, a tak jsem neváhala a vzala ji do ruky. Pop pravdě řečeno jsem ani nevěděla, že je to detektivka. Pod názvem si můžete představit spoustu věcí a já si je také představovala.

A teď již k samotné knize. Po celkem zdlouhavém začátku, kdy se vám vymstí, pokud nejste fandové ekonomiky a fyziky, se konečně dostáváme k samotnému ději. V první části knihy jsou dvě vyprávěcí roviny. Jedna popisovala osudy Mikaela Blomkvista a druhá osudy Lisbeth Salanderové. Zhruba v půlce knihy již děj vplyne do jedné roviny, aby se na koci zase "rozdělil".

Lisbeth Salanderová si byla vědoma toho, že její klid je pouze zdánlivý a že nad svými nervy ve skutečnosti nemá kontrolu.

Pokud vás některé kniha opravdu zaujme, tak si většinou přejete být součastí děje. Musím uznat, že v této knize jsem si to opravdu přála. Autorův styl psaní, jeho jazyk, popisy věcí a okolí a všechno dokola knize přidávají tu pravou atmosféru.
I když....být v detektivce, kdy se vám každou chvíli může stát, že vás někdo napadne, zbije a v nejhorším případě i zabije asi není ta pravá idylka. Přesto tady si přejete být hlavními postavami a zažívat jejich nebezpečná dobrodružství.

Byl to podivný pocit, probudit se do absolutního ticha. Mikaelovi trval přechod z hlubokého spánku do úplného probuzení zlomek vteřiny a pak tiše ležel a naslouchal.

Příběh je celkem jednoduchý, i když se občas může stát, že se v knize ztratíte, tak se většinou opět najdete.

Skvělé na detektivkách je, že příběh zde plyne a většinou dost svižně. Pořád se něco děje, někdo nachází důkazy atd... Kniha Muži, kteří nenávidí ženy má přesně tyto vlastnosti. Občas jsem si sice říkala, že je to opravdu dlouhé, ale všechny činy v této knize mají své důsledky. Líbí se mi propracovanost textu, kda vše na sebe navazuje. Autor má příběh perfektně promyšlený a přesně ví, co která postava má udělat.

Pokud tedy si máte alespoň trochu co říct s tímto žánrem, tak bych vám knihu doporučila a počítejte s výsledkem, že určitě nebudete zklamaní.

Roční maraton s českými filmy!

26. září 2012 v 19:09 | Wendulka
O co jde?
Poměrně dlouhou dobu jsem přemýšlela opět o nějakém projektu a jelikož knižní již na blogu mám, tak jsem se rozhodla pro projekt filmový. Celý projekt se jmenuje Roční filmový maraton s českými filmy a princip je velmi jednoduchý. Jelikož mi přijde, že české filmy jsou většinou více či méně opomíjené, tak právě za tímto účelem jsem se rozhodla vytvořit tento projekt. Půjde o to, že vrámci jednoho roku, maraton bude začínat 1. 10. 2012 a končit 1. 10. 2013, budeme mít za úkol shlédnout 100 českých filmů. A je zde úplně jedno, jestli to budou novodobé a nebo starší kousky, jestli to budou pohádky, filmy pro mládež a nebo pro dospělé, jestli to budou komedie nebo dramata. Je to úplně jedno. Jediné pravidlo je, že to musí být český film!

Jak to bude probíhat?
Vždy po určitém intervalu, řekněme tak po 5 filmech zde přidám článek o filmech, které jsem viděla. V článku najdete základní informace o filmu, popis filmu a mé krátké hodnocení (ehm ehm...:D).

Jak se můžete zapojit?
Pokud vás tento projekt alespoň trochu oslovil, tak budu moc ráda, když si na vaše stránky dáte ikonku, kterou najdete níže a zapojíte se prostřednictvím toho, že třeba sem tam napíšete nějaký článek o českých filmech, které jste viděli. Myslím, že to není nic složitého a i kdyby náhodou se námn nepodařilo vidět za rok 100 českých filmů, tak se nic neděje. Je to jen zábava a není důležitý výsledek, ale účast a zábava, kterou při tom zažijeme.

Pokud byste se chtěli přihlásit, tak dole najdete přihlášku.
Není to nijak závazné, prostě ji vypíšete, dáte někam na svoje stránky ikonu a kouknete sem tam na nějaký český film ;).

Přihláška:
1. Přezdívka
2. Blog nebo jiné www stránky (pokud blog nemáš, problém to není, klidně se zapojit můžeš i tak)
3. Oblíbený český film?
4. Oblíbený český herec/herečka
5. Dáš si ikonu níže na své stránky?


Jen pro úplnost dodávám, že pokud se budeš chtít projektu zúčastnit, tak by si měl(a) dát ikonu na své stránky. Naopak, pokud se soutěže účastnit nechceš, tak si klidně i tak můžeš ikonu na blog dát.

PS: ikona je moje vlastní tvorba, včetně té televize. Neptejte se mě, jak jsem ji udělala...sama nevím...byla to celkem fuška :D.

Duelové klání knih č. 4

26. září 2012 v 17:29 | Wendulka |  Duelová klání knih
Opět po týdnu jsou zde výsledky z duelového klání knih:

Vyhrála série knih Škola noci, ale duel byl hodně vyrovnaný.

Tímto bych vám chtěla představit další dva duelanty, kteří spolu budou soutěžit opět do příští středy. V tomto kole proti sobě stanou "klasiky". První knihou je Sophiina volba od Williama Styrona a druhá Hovno hoří (na motivy této knihy byl natočen film Pelíšky) od Petra Šabacha. Tak která z těchto knih získá vás hlas a tím i větší šanci na postup do dalšího kola?


Sophiina volba - William Styron
Psychologický román a je to nejznámější dílo Williama Styrona. Jde o román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu nacismu na průměrně silného jedince.
Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga (W. Styron) o tom, jak se učil psát. Pásmo autorského vyprávění o sobě je však brzy přerušeno líčením života mladého mileneckého páru: Sophie Zawistowské a Nathana Landaua, s kterými se Stingo seznámil v létě 1947 v brooklynském penziónu. Jinou dějovou linii tvoří příběh Stingova pronikání do záhad tragického až patologického vztahu milenců (zjišťuje, že Nathan je narkoman a schizofrenik) a dál do minulosti a nejhlubších zákoutí psychiky ženy, která ho přitahuje.
V dalším dějovém plánu je pásmo hrdinčiných vzrušených monologů, líčících její dětství a mládí v Polsku (v Krakově), její osudy roku 1943 ve Varšavě a v koncentračním táboře Osvětim. Zde zaujímají klíčové místo Sophiininy volby.

Hovno hoří - Petr Šabach
Sbírka povídek Petra Šabacha z roku 1994.
Název je převzat z prologu, jenž popisuje rozdíl mezi dvěma světy, světem mužským a ženským, a především rozdíl mezi dvěma pohledy na život a na svět. Děvčata jedoucí autobusem z Paříže nadšeně nyjí nad nákupy a plyšáky, dva obrýlení chlapci celou cestu "seriózně" řeší problém, zda hovno hoří...Rozděluje je sice jen úzká ulička mezi sedadly, ale symbolicky je rozděluje podstatně větší, mnohdy nepřekonatelný příkop.

Top 5 novodobých knih s upíří tematikou - 1. část

23. září 2012 v 16:09 | Wendulka
Nová rubrika je tady. Jmenuje se Top 5. Postupně se tady představí vždy top 5 nejčastěji knih nebo filmů různých žánrů, velikostí a různých režisérů a spisovatelů. Cílem této rubriky bude vás postupně seznámit (snad) s těmi top knihami a filmy, které ve většině případů již mají své premiéry za sebou a nebo, které ještě u nás uvedeny nebyly.

Suma sumárum...v této rubrice nečekejte žádné zázraky, protože ji vymýšlím sama (obrázky si samozřejmě vypůjčím).

Je mi jasné, že ne vždy se mnou jistě budete souhlasit. Ale Top 5 je hodně o věci názoru. Takže asi tak.

To je nejspíš vše, tak jdeme na historicky první Top 5 na tomto blogu.


V první Top 5 se zaměříme na knihy s upírskou tematikou. Já vím, je jich všude hodně a většina z vás jich už má asi i plné zuby, ale rozhodla jsem se ji tady zařadit. Protože, musíme si přiznat, že tyto knihy se pořád statečně drží na žebříčcích oblíbenosti a jsou oblíbené, jak u mladších čtenářů, tak i u jiných věkových kategorií.
Pojďme proto spolu nahlédnout pod pokličku upírským novodbým knihám, které pobláznily snad celý svět.


» Blend ~ My Favourite Song

23. září 2012 v 13:59 | Wendulka |  Blends
Další úkol do grafické soutěže u Sinead. Tentokrát bylo za úkol udělat výtvor se slovy své oblíbené písničky. Musím přiznat, že mi tento úkol moc nešel, takže něco jsem stvořila. Je to takové jakési divné, ale tak co už...myslím, že lepší dílo už nestvořím.


Podzimní soutěžení o knihu

21. září 2012 v 18:29 | Wendulka |  Soutěže
A je to tady...První soutěž o knihu na tomto blogu! Podzimní soutěžení o knihu. Tak jdeme na to.

V této soutěži budeme soutěžit o knihu Říše temnot:

Název knihy: Říše temnot - Tajemství upírů
Autor: L. J. Smith
Počet stran: 240
Nakladatelství: Fragment

Anotace
Šestnáctileté Poppy zbývá pár týdnů života. Trpí rakovinou slinivky a není šance na vyléčení. Její dlouholetý přítel James jí nabídne řešení. Tím však poruší přísné zákony Říše temnot a teď ho čeká trest za vyzrazení tajemství a za lásku k člověku. Bude mít Poppy dostatek odvahy, aby se dobrovolně stala upírem? Podaří se jim společně uniknout před nejhorším trestem?

První díl tajemné série Říše temnot.


Knihu do soutěže věnovalo nakladatelství Fragment a tímto jim patří mé velké díky.

A co je třeba pro výhru v podobě této knížky udělat?

Dotazník~Harry Potter

21. září 2012 v 17:39 | Wendulka |  Me & Favourites
Na webu the-dominica.blog.cz jsem našla dotazník týkající se Harryho Pottera a jelikož já jsem takový velký fanda, tak dotazník samozřejmě vyplním a níže si můžete přečíst mé odpovědi.

1. část - Moje mínění

1. Nejsympatičtější postava? To je hrozně těžké. Skoro všechny postavy jsou svým způsobem úžasné. Ale pokud mám vybrat jednu, tak to bude bezesporu domácí skřítek Doby.
2. Nejnesympatičtější postava? Červíček....nesnáším ho slimáka jednoho :D.
3. Nejrozkošnější domácí mazlíček? Nejspíš Hedvika...:)
4. Nejlepší pár? Hermiona a Ron o tom prostě není pochyb
5. Nejhezčí díl knihy? Velice těžké rozhodování. Každá kniha má něco do sebe. Pokud opravdu musím jeden díl zvolit, pak to bude delí třetí - Harry Potter a vězeň z Azkabanu.
6. Nejoblíbenější film? Opět velice těžké. Všechny jsou úžasné. Sama nevím, co napsat. Velké finále, ale bylo opravdu velké, takže nejspíš Harry Potter a Relikvie smrti - část 2.
7. Nejoblíbenější kolej v Bradavicích? Nebelvír

Rozhovor s Lucií Adamovou pro eternal-magic.blog.cz

21. září 2012 v 16:09 | Wendulka |  Rozhovory
Lusy Adams (pravým jménem Lucie Adamová) se narodila 15. května 1991 a vyrůstala v malé vesničce poblíž Prostějova. V roce 2010 završila maturitou své studium na šestiletém gymnázium, aby zahájila roční studium na jazykové škole, kde zdokonalovala angličtinu. Po neúspěšném pokusu studovat tento jazyk i na vysoké škole se rozhodla raději absolvovat školu života a přestěhovala se do Velké Británie, kde v současné době pracuje jako au pair.
Všechen volný čas jí zabírá psaní, ke kterému tíhne už od dětství. Když se potřebuje odreagovat, piluje svou milovanou angličtinu četbou knih v originále nebo sledováním amerických seriálů.
Do podvědomí všech se zapsala svou úspěšnou fantasy knihou Odstíny života.

Anotace Odstínů života:
Alexandrina Avitalová se za života nijak nelišila od vrstevníků. Když je v den svých devatenáctých narozenin chladnokrevně zavražděna, nikdo nemůže tušit, že smrt se stane začátkem její nové cesty. Tři roky poté, co byla pohřbena a oplakána rodinou a přáteli, se probouzí znovu k "životu". Je uvedena do světa magie a ďábelských stvoření. Alex musí zapomenout na svůj předchozí život, aby mohla zaujmout pozici neohrožené bojovnice se silami temnot. Podle dávného Proroctví je právě ona jedinou vyvolenou, Spasitelkou, která má rozhodnout odvěkou bitvu mezi dobrem a zlem…

Lucie Adamová byla velmi milá a poskytla pro tento blog rozhovor. Rozhovor mi přišel emailem dneska, takže odpovědi jsou nyní aktuální.
Přeji příjemné počtení...:)


Dějí se to ale věci...

20. září 2012 v 20:29 | Wendulka |  Diary
Zdravíčko všem. Právě jsem přežila svůj první týden ve druhém ročníku na vysoké škole. A musím dodat, že stále ještě žiju. Týden byl fajn, protože nás většinou z hodin pouštěli dříve. To příští týden už to bude horší. Naučit se na pondělí azbuku, na úterý cyrilici a pak vlastně přemýšlím, co to vůbec studuji :D.

Ale jo, doufám, že se to nějak zmákne. Také musíme mít 25 knih do předmětu Česká literatura do roku 1945, takže tady nečekejte moc recenze na fantasy a jiné, ale na českou literaturu do roku 1945. Tak a teď jsem už odradila absolutně všechny, kteří tady chodili :D.

A nakonec bych se s vámi ještě ráda poděli o milou věc, která mě velmi potěšila. Jak jistě víte, tak momentálně v celém blogovém světě probíhá soutěž Blog roku. A tak jsem si řekla, že se zkusím přihlásit. No a neuvěřitelnost....dostala jsem se mezi 17 nejlepších blogů v kategorii Literatura. Na finálovou 5 to nebude, ale i tak je to pro mě velký úspěch, když vezmu v potaz, že blog funguje od konce května. Kdo by chtěl vidět tento blog v nominaci, nechť navštíví stránku: http://blog.blog.cz/1209/zaujalo-nas-literatura. No a velmi nepatrné číslo 12. :)). Jak jsem již psala, tak mě toto velmi potěšilo a jsem za to opravdu ráda :).


A máme pro vás ještě jedno překvapení....Co nevidět se tady objeví soutěž o knihu, tak nezapomeňte sledovat novinky, ať nic nepropásnete ;).

Duelové klání knih č. 3

19. září 2012 v 17:59 | Wendulka |  Duelová klání knih
Tentokrát po týdnu tady máme výsledky z druhého Duelového klání knih:
Do dalšího kola postupuje kniha Chrám matky boží v Paříži od Victora Huga a to o pět hlasů, takže hlasování bylo celkem těsné.

Ale už je tady duelové klání knih č. 3 a tentokrát proti sobě stanou dvě fantasy knihy a myslím, že to bude velmi zajímavý souboj.
Tentokrát nám random.org vybral do duelu knižní ságu č. 5 Škola noci od P. C. Castové a Kristin Castové a knihu č. 9 Pod nekonečnou oblohou, kterou napsala talentová Veronica Rossi.


Škola noci - P. C. Castová, Kristin Castová
Šestnáctiletá Zoey Redbirdová se hádá s rodiči, právě se rozešla s přítelem a poslední, co jí ještě schází, je začít se měnit v upíra. Jenže právě to se stalo a Zoey musí přestoupit na speciální školu pro upíří mláďata. Všechno ale není tak zlé, jak to na první pohled vypadá - upíří dorost přijme novou spolužačku mezi sebe, hodiny nejsou zdaleka tak nudné jako na normální střední a navíc se zdá, že Zoey má schopnosti, o jakých mohou ostatní jen snít. Jediný, s kým si nepadne do oka, jsou členky elitní školní organizace Dcery temnoty a zvlášť její příšerná předsedkyně Afrodita. Za jejich zdánlivě nevinnými rituály se skrývá něco hodně ošklivého a je na Zoey, aby to zarazila - než někdo přijde o život. Označená otevírá úspěšnou řadu příběhů pod titulem Škola noci o výjimečné, a přitom docela obyčejné budoucí upírce Zoey, která je předurčena k velkým věcem, i když o to vlastně moc nestojí...

Pod nekonečnou oblohou - Veronica Rossi
Nebe 1: Pod nekonečnou oblohou je úvodním dílem nové futuristické knižní série, která se odehrává v postapokalyptické budoucnosti. Kniha čtenáře zavádí do světa, který je striktně rozdělen na dvě odlišné společenské vrstvy - obyvatele moderního izolovaného města plného mnoha technických vymožeností a obyvatele okolní divočiny.
Hlavní hrdinkou Nebe 1: Pod nekonečnou oblohou je dívka Aria, jež pochází z technicky vyspělého města. Za zločin, který nespáchala, je ovšem vyhoštěna do divočiny, v níž sama nemá šanci na přežití. Seznamuje se zde však s mladíkem Perrym, který se stane jejím ochráncem a jedinou její šancí na přežití.
Nebe 1: Pod nekonečnou oblohou přináší svěží vítr na pole sci-fi fantasy literatury svým nevšedním pojetím, v němž se kromě dobrodružství a romantiky objevují i otázky z oblasti filozofie, morálky či etiky, díky čemuž má kniha až nečekanou hloubku.