Říjen 2012

Recenze: Železný král

26. října 2012 v 13:59 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Železný král
Originální název: The Iron King
Autor: Julie Kagawa
Překlad: Jan Kantůrek
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2012 (v originále 2010)
Klíčová slova: fantasy, jiné světy, nadpřirozené bytosi, Amerika
Počet stran: 366
Vydání: první
Věková kategorie: 13+
Věta nebo slovo vystihující knihu: Človek si nikdy nemůže být jistý, s kým se stýká.
Za poskytnutí recenzního výtisku tímto děkuji Knižnímu klubu!

Jmenuji se Meghan Chaseová. Zítra mi bude šestnáct let. O tomhle magickém věku bylo napsáno nespočet písní. Najdu pravou lásku a hvězdy budou zářit jen pro mě. Ale já vím, že nic z toho se nestane.


Meghan má však před sebou docela jinou budoucnost. Jednoho dne se od svého dobrého přítele Robbieho dozví, že její mladší bratr Ethan byl unesen a že místo něj podstrčily nadpřirozené bytosti dvojníka. Meghan se musí rozhodnout, co bude dál. Jetli bude dál žít svůj život, jakoby se nic nestalo a nebo se vydá k Ldetnímu dvoru Ethana najít. Meghan se samozřejmě rozhodne pro druhou možnost a spolu se svým přítelem Robbiem se vydá do Férie hledat svého mladšího bratra. Na jejich dobrodružné cestě se ovšem setkávají s různými překážkami a bytostmi, které z Férie pocházejí.

Stručná (a doufám, že jasná a přehledná) anotace knihy, která se mi v poslední době dostala do rukou. Poslední dobou čtu celkem dost fantasy knih, takže jsem si říkala, že by Železný král mohl být zajímavou novotou v tomto žánru.

Hlavní nápad knihy se mi líbí. Hlavní hrdinka - dívka ze současného světa se najednou ocitá ve světě jiném plném různých lidí a zvířat, které ho obývají. Hledá svého mladšího bratra, který byl do Férie unesen. Hlavní otázkou je zde proč? Proč byl Ethan unesen do Férie. Samozřejmě to mé něco společného s Megan a to něco je dost zásadní pro děj celé knihy. Meghan totiž (ač se to zdá neuvěřitelné) je dcerou Letního krále. A že o tom neměla za celý svůj šetnáctiletý život ani potuchy, nemusím snad zdůrazňovat.
Co se mi na knize zdálo skvělé byly popisy Férie a jeho obyvatel. Na fantasy knihách je to právě jeden z faktorů, které vyhledávám. Dokonalé popisy krajin a postav, pokud jsou opravdu dobře napsané, vám totiž dají hrozně moc, ale ne příliš, takže i vaše fantazie musí zapracovat.

Na druhou stranu musím uznat, že jsem si celkem často při čtení této knihy připadalo, jako bych ji už někdy četla. Velkou zásluhu má na tom skříň, přes kterou se Megan dostala do Férie (ano, pokud zde vidíte podobnost s Letopisy Narnie, tak se nemýlíte), dále mluvící kocour Grim, který až nápadně připomíná Šklíbu z Alenky v říši divů.
Přijde mi, že autorka si ce přišla s nápadem, ale použila i nápady jiných (ač možná i nevědomě). Bystrý čtenář si však dozajista podobností všimne.
K jazyku knihy snad jen dodat to, že se četla velmi čtivě a určitě se bude líbit i mladším čtenářům.

Hlavní hrdinku Megan hodnotím tak půl na půl. Typický kladný hrdina, který by pro záchranu svého bližního udělal všechno na světě. Samozřejmě v knize objevíme i přehnanou odvážnost hrdinky. Tento faktor je zejména v novodobé literatuře velmi oblíbený, avšak setkává se s více či méně negativní kritikou ze strany recenzentů.

Nemohu se alespoň slůvkem nezmínit o knižní obálce. Velice mě zaujala barevná laděnost do zelena a modra a myslím, že přesně vystikuje podstatu i děj knihy.

Layout 0.4

17. října 2012 v 19:09 | Wendulka |  Kabátky blogu

Název: White & Purple dreaming
Od: 17. 10. 2012 - ???
Vyrobila: Wendulka
Spokojenost: 90 %
Po měsíci a týdnu je tady opět nový layout. Ten starý už se mi prostě nějak nelíbil, tak jsem se rozhodla, že to chce změnu.
Není to nějak extra povedené dílo - dělala jsem ho dneska dopoledne...ale tak snad tady nějakou dobu zůstane a bude se vám líbit.
Styl jsem si pro tentokrát tak nějak vymyslela sama a jde to poznat :D. Je to takové asi moc holé...prostě jednoduchý layout.
Názor si udělejte sami...

Filmové adaptace knih » 0.1

16. října 2012 v 20:49 | Wendulka |  Filmové adaptace knih
Název: Voda pro slony
Originální název: Water for Elephants
Adaptace knihy: Voda pro slony - Sara Gruen
Režie: Francis Lawrence
Rok: 2011
Stopáž: 115 min
Žánr: romantický | drama | dobrodružný
Hrají: Robert Pattinson, Reese Witherspoon, Christoph Waltz, Hal Holbrook, James Frain, Paul Schneider, Dan Lauria...

Anotace (ČSFD): Jacob Jankowski (Robert Pattinson) skládal závěrečné zkoušky na veterině, když se dozvěděl, že oba jeho rodiče zemřeli při autonehodě. Bez rodiny a bez peněz Jacob netušil, jak dál, ale osud ho zavál do vlaku světového cirkusu Benzini.
Hospodářská krize právě vrcholila a pro Jacoba, stejně jako pro spoustu dalších, cirkus znamenal spásu, ačkoliv to byl svět s úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Jako téměř dostudovaný veterinář dostal Jacob na starost cirkusový zvěřinec včetně cirkusových běloušů krásné krasojezdkyně a hvězdy volné drezury koní Marleny (Reese Witherspoon). Marlenu k cirkusu přivedla láska k nesprávnému muži, charismatickému, ale zvrhlému a násilnickému řediteli cirkusu (Christoph Waltz).
S Jacobem ji od začátku pojila nejen láska ke zvířatům, ale také vztah ke slonici Rosie, která se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit před úpadkem. Jak ale s Rosie číslo nacvičit, když nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy? Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí postupně vzniklo, bylo založeno na důvěře a lásce a nakonec se pro všechny tři stalo jedinou nadějí na přežití.

Výpravná romance z cirkusového prostředí 30. let minulého století o zakázané lásce, která se zrodí na magickém místě plném dobrodružství, zázraků a nebezpečí, vznikla podle celosvětového knižního bestselleru Sary Gruenové. Hlavní role ztvárnili držitelka Oscara Reese Witherspoon a hvězda ságy Stmívání Robert Pattinson.

Jak film hodnotím já: schválně jsem si film nechávala, až poté, co přečtu knížku. Kniha přečtena, film zhlédnut a musím říct, že tento snímek se doopravdy povedl.
Poslední dobou velmi oblíbené cirkusové prostředí, ve které se film odehrává, je doslova pastvou pro oči. Film vás chvíli nenechá v klidu. Pořád nějaká akce, něco se děje. Není to ale akce v pravém slova smyslu, a přesto vás dokáže vtáhnout do děje.
Je zcela zřejmé, že ve filmu se toho neděje tolik, co v knize, ale lze tvrdit, že za svou knižní předlohou film zaostává jen velice málo a může za to určitě i skvělé herecké obsazení, kdy se Robert Pattinson vymanil z ulity upíra a Reese není již ta sympatická blondýnka, jak ji známe až do této doby z různých romantických komedií.
Film je jako dělaný pro podzimní večery, kdy noci jsou dlouhé a dny stále kratší. Tak se hezky uvelebte u TV s čajem v ruce a pusťte si toto cirkusové představení, na které jen tak nezapomenete.

A celkové hodnocení filmu:
ČSFD 74 %
Moje hodnocení: 92 %

TRAILER:

Kam jít dále:
http://waterforelephantsfilm.com
http://saragruen.com

Duelové klání knih č. 5

14. října 2012 v 14:59 | Wendulka |  Duelová klání knih

Více než 67 % hlasů získala kniha Sophiina volba a tímto pokračuje do dalšího kole.

V dnešním 5. kole jdou do duelu opět novodobější knihy.
První z nich je kniha číslo 41 - Dům duchů od Isabel Allende a tou druhou je kniha č. 28 - Levá ruka boží od Paula Hoffmana.
Tak které ze dvou knih dáte svůj hlas.

(Pozn.: často mi tady píšte, že jste ani jednu z knih nečetli....sama jsem na to obdobně, ale zkuste, prosím, hlasovat pro knihu, která se vám zdá sympatičtější byť jen třeba podle anotece. Děkuji.)Dům duchů - Isabel Allende
Třetí díl rodinné ságy, kde na příběhu vlivné chilské rodiny zobrazuje autorka vývoj v Chile od počátku 20. století až po fašistický puč v r. 1973. (Navazuje na romány Dcera štěstěny a Sépiový portrét).

Levá ruka boží - Paul Hoffman
Cale je jedním z tisíců chlapců, kterých se zmocnili fanatičtí a krutí vykupitelé a v naprosté izolaci je připravují na válku proti rouhačským antagonistům. S neobyčejně zmužilým, ale zároveň velmi uzavřeným čtrnáctiletým hochem má podle všeho zvláštní plány jeden z nejvlivnějších vykupitelů - lord vojevůdce Bosco. Jednoho večera Cale náhodou spatří lorda dohlížitele Picarba, jak pitvá ještě živou dívku, a šokován jeho bestiálním počínáním jej zabije a zachrání jinou dívku jménem Riba. Podaří se mu zosnovat útěk ze svatyně, a tak s dalšími dvěma chlapci prchá do neznámého světa za nikdy nepoznanou svobodou... Dobrodružný příběh o životě a hledání víry ve světě, jejž postihla blíže nespecifikovaná katastrofa, je první částí trilogie.

Kdo chce kam...

12. října 2012 v 22:54 | Wendulka |  Diary
Kdyby jste kdekoliv viděli někoho, kdo se chová jako malé děcko, ale vypadá tak minimálně na 15, tak si toho moc nevšímejte. Je totiž dost pravděpodobné, že jste se setkali s mou maličkostí. Vím, že všude je plno takových lidí, co se chovají divně (no prostě pošahaně), ale myslím, že tento týden jim všem konkuruji :D.

Výška je holt výška, ale....vracíme se do dětských let. Ani nevíte, jaká švanda je mít pár kousků opravdu skvělých nálepek. Víte, jako ono chodit po městě a ptát se všudem jestli mají nálepky a oni se vás zeptají, jestli jako ty dětské? No a pak rozplývání nad nálepkami, které jsou mimochodem dokonalé. Ale ta nejlepší část teprve příchází. Prezenčky = prezenční listiny (vysokoškoláci pravděpodobně vědí, pro jiné...listina, kde se zapisuje, kdo na hodině byl). Takové ty nudné papíry....bíločerné, nebarevné. Pokud už tušíte a dali jste si dvě a dvě dohromady, myslím, že se nemýlíte. Prostě prezenčky se musí "vytunit" no a čím jiným by se mohly "vytunit" než dobrou (ne nejlepší) nálepkou. A tak si takhle lepíme nálepky na prezenčky, učitelé se tomu smějí, mají radost a je nám dobře :D.

Chápete...jako vysoká škola...:D. Je to fajn. Teda ty nálepky (a někdy i ta škola).

Na druhou stranu je toho ve škole tolik, že nevím, co dříve. Nejvíce seminárek, referátů, učení azbuky, cyrilice!!!!, čtení textů, čtení knih české literatury do roku 1945 aaaa. A největší gól je zítřejší kurz. Ano, já jsem hrozně aktivní....a zapíšu si aktivně kurz v rámci univerzity, který je v sobotu!!! Ale zase na druhou stranu to má zajímavý název (Jak žít zdravý životní styl), tak uvidíme. Každopádně na mě zítra od 13.00 do 18.15 myslete, protože budu ve škole :D. No každý jsme jiný univerzál.

Ale korpusy jsou prostě všude a vlastně my taky (pokud nechápete tuto větu je to v pořádku, prváci totiž taky ne a jo jsem hnusná druhačka, taky za rok budou a budou se smát prvákům, jak jsou "chudáci" zděšení a nic nestíhají - na to máme odpověď: taky jsme nestíhali a byli ztracení :D.)

Tak jsem se zase jednou vykecala a zabralo to docela dost místa :D. Jsem nenapravitelný.....snílek, sangvinik, "aktivec", knihomol, bohemista.....:D.

A nejsi sám kdo tolikrát se v lásce pomýlil a jaký to má smysl a jaký to má cíl...

Recenze: Roztomilé malé lhářky :o)

8. října 2012 v 19:09 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Roztomilé malé lhářky
Originální název: Pretty Little Liars
Autor: Sara Shepardová
Překlad: Anna Školníková
Nakladatelství: BB/art
Rok vydání: 2011 (v originále 2010)
Klíčová slova: tajemství, zmizení, vraždy
Počet stran: 260
Vydání: první
Věková kategorie: 15+
Věta nebo slovo vystihující knihu: Každý má svá skrytá tajemství.
Bylo by to normální léto. Pětice kamarádek Alison, Aria, Emily, Hanna a Spencer tráví poslední prázdninové dny spolu. Jednoho večera ale Alison neočekávaně zmizí a s ní i veškerá tajemství, která o zbytku dívčí party věděla.

"Počkej přece!" vykřikla v příští chvíli a zabouchla za sebou dveře. "Alison!"
Jenže Alison byla pryč.

Uběhly tři roky a Aria, Hanna, Emily a Spencer se opět setkávají. Každá se za ty tři roky změnila a každá prožila jiné věci. Aria vycestovala na tři roky do Evropy a stihla si to tam pořádně užít. Z Hanny se stala hvězda střední školy. Emily se stala přebornicí v plavání a Spencer nejchytřejší ve třídě. Na druhou stranu mají holky i svá tajemství, která (skoro) nikdo neví. Aria se schází se svým novým učitelem angličtiny. Spencer břebrala kluka své sestře. Emily se zamilovala do nové holky u nich v ulici a Hanna se chová jako rozmazlené děcko.
Ale něco se přece nezměnilo.Každá z nich nejednkrát myslela na Alison. Proč tak neočekávaně zmizela? Zemřela? Unesl ji někdo? Utekla?
Nikdo neví, co se s Alison stalo.
A pak to začne. Objeví se tajemná "A", která má s Alison společné více, než by bylo zdrávo.
"Pořád jsem tady, vy mrchy. Vím o vás všechno."
A.
Myslím, že tuto knihu nijak zvláště dlouze představovat.
Mnozí s vás nejspíše viděli i stejnojmenný seriál. Jsem na tom stejně. První jsem viděla seriál a knihu jsem četla až teď. Člověk tak ví, co od děje může čekat, a také se dočká. Samozřejmě jsou zde jisté rozdíly mezi knihou a seriálem, ale myslím, že toto vám při čtení příliš vadit nebude.
Co se týče stylu psaní je opravdu jednoduchý.Je to takové to čtení, při kterém nemusíte přemýšlet. Děj plyne sám od sebe, dialogy jsou většinou krátké a výstižné.
O každé z našich hlavních hrdinek se dočtete v jedné kapitole. Na začátku je sice děj, kde se objevují všechny čtyři, ale zanedlouho už se dějová linie rozbíhá do 4 stran, aby se pak na konci zase sjednotila do jedné.
Kniha není ani příliš dlouhá. 260 stránek není tak zlých a já ji měla přečtenou tak za 3 dny.
Na druhou stranu....sice nevím, co jsem od knihy čekala, ale asi jsem očekávala trochu více. Ne, že by byla špatná, ale přijde mi, že už tak jaksi není pro mě. Možná, kdyby mi bylo tak kolem 16, tak knihu hltám a už si utíkám do knihovny půjčit další díly. Takto mi připadá, že jsem na knihu už asi "stará". Víte, možná jsem i zčásti ovlivněna všelijakými Čapky, Hašky, Šlejhary a já nevým kým ještě, ale jinak si to nedovedu vysvětlit.
Tímto nechci knihu shazovat, jako celek působí dobře. Námět je zpracován také vcelku dobře a sama vím, že zajímavý opravdu je.
Další věc, co mi na knize vadila, byly gramatické chyby. Já vím, že nikdo není neomylný, ale shodu podměta s přísudkem se učí na prvním stupni ZŠ a mít takovouto chybu v knize mi přijde jako dost podstatná věc. Určitě už mám takovou malou nemoc z povolání, ale já si takových chyb všímám a celkem mi vadí.
Co ale musím knize pochválit je hlavní obálka knihy. Fotka je převzata ze seriálu, ale myslím, že to vůbec nevadí, ba naopak. Člověka více zaujme a ví, o čem kniha bude pojednávat (samozřejmě, pokud vezmeme v potaz, že viděl seriál).
Určit mou nejoblíbenější postavu z knihy bude asi hodně těžké a budu (ač bych to nechtěla) ovlivněna do určité míry seriálem.
O Alison toho příliš nevíme, ale ze vzpomínek holek se dozvídáme, že ačkoliv byla skvělá kamarádka, byla také pěkná mrcha, která to s lidmi prostě uměla a v konečném důsledku jí (skoro) všichni klečeli u nohou.
Aria je klasický prototyp americké středoškolačky. Ví, co se nosí, vždy vypadá skvěle, ale ne uměle a umí jednat s lidmi. Její zamilovanost do nového učitele angličtiny Ezry je sice politováníhodné, ale myslím, že to není nic neobyklé. Vždyť, které z nás se někdy nelíbil nějaký šikovný mladý učitel? Jeh o opětovná náklonnost je už zase něco jiného a sama se divím, že knížku o poměru žačky s učitelem vůbec vydali (nedivila bych se, kdyby byla v nějakých zemích zakázána).
Hanna je asi mou nejoblíbenější postavou. I když tedy v této knize dělá pěkné blbosti, které by napadly snad jen střelenou puberťačku. Vím ale, že postupem času se z Hanny stane skvělá holka a úžasná kamarádka. Navíc, je to hvězda, vždy perfektně oblečená a má plno známých. Kdo by s ní nechtěl kamarádit? Já teda ano.
Spencer je mi také velmi sympatická, ale ne svými činy. Přebrat sestře přítele, to se přece nedělá...i kdyby byl sebevíc krásný.
Emily je hrozně sympatická. Většina lidí se na ni dívá skrze prsty, protože je na holky. Ale v dnešní době už se to tak nebere a pravé kamarádky ji mají rády i když je trochu jiná. Je také výborná plavkyně, která reprezentuje školu na různých závodech. Je milá a nikomu nechce vědomě ublížit.

Co k tomu více dodat.
Seriál - určitě nemohu se dočkat dalších dílů.
Knihy - spíše ne, ale nebudu to vzdávat předem, třeba si další díly ještě někdy půjčím a změním názor.

» Wallpaper ~ Harry Potter and the Order of the Phoenix

6. října 2012 v 17:29 | Wendulka |  Blends
Zdravím všechny. Nemám absolutně čas na PC, tudíž, jak jste si mohli všimnout, jsem ve středu nepřidala jako obvykle Duelové klání knih.
Omlouvám se, ale ve škole je toho hodně...plno seminárek, hodně knih na čtení. Knihy nějaké přečtené mám, ale nestíhám recenzovat, takže se tady asi ani všechny recenze na knihy, které jsem přečetla neobjeví.

Dnes jedna grafika, konkrétně wallpaper s tematikou Harryho Pottera, když je dneska v TV.
Osobně se mi zdá celkem ucházející :). Žádné veledílo to není, ale nějaká ta prácička s tím byla ;).