Březen 2013

Recenze: Obchod se štěstím

21. března 2013 v 18:27 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Obchod se štěstím
Originální název: Magazin sčastija
Autor: Irina Semina
Překlad: Martina Pálušová
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2013
Klíčová slova: štěstí, život, povídky, pohádky, nadpřirozeno
Počet stran: 123
Vydání: první
Věková kategorie: pro všechny
Věta nebo slovo vystihující knihu: štěstí
Za poskytnutí recenzního výtisku tímto děkuji nakladatelství Fragment!

V přecházející recenzi jsem se zabývala knihou Klíč ke štěstí, kterou si sami můžete vést a zapisovat si své šťastná chvilky a zážitky.
Tato kniha je však trochu jiná.

Zde naleznete povídky. Ale ne jen tak ledajaké. Jsou to povídky, ve kterých je více či méně vždy v nějaké podobě zastoupeno ŠTĚSTÍ.
Štěstí ať už v podobě něčeho živého a nebo prostě jen nějaké myšlenky, domněnky a nebo také personifikované štěstí.
Tato všechna štěstí (a mnohá další) Vás budou provázet celou touto knihou.

V knize je celkem 17 povídek. První povídka s názvem Obchod se štěstím je v podstatě takovou vstupní branou do této knihy. Od této povídky se poté rozvíjejí další. Na konci každé povídky je pak v pár větách shrnuto, co je podstatou celé povídky a také (což je velice důležité), co v Obchodě se štěstím lze koupit.

Povídky jsou milé, hezké, pohladí na duši. Jen mi někdy připadají až příliš optimistické, ale na druhou stranu nemyslím si, že by to byl nějaký jejich vyložený zápor. Jsou to spíše pohádky. Jenže zde nejde o boj dobra se zlem, jak je to v pohádkách běžným zvykem, ale hlavní podstatou je ukázat ŠTĚSTÍ ve všech formách a druzích, jaké si jenom umíme představit.
Autorka zde i zcela běžné životní situace a dokáže vylíčit s takovou elegancí, že vás knížka prostě vtáhne do děje a nepustí.

K obalu knihy se moc dlouze rozepisovat nebudu, protože je velice podobný knize Klíč ke štěstí snad jen s rozdílem, že je tentokrát obal laděný do fialova až růžova a na přední straně si můžete povšimnout Elfky a roztomilého čárového kódu, kde jsou místo čísel vyobrazeny kytičky, srdíčka a další tvary.

A co dodat závěrem?
Po přečtení této knihy si už nebudete přát nic jiného, než v co nejbližší době najít Obchod se štěstím a vykoupit ho snad úplně celý :).

Recenze: Klíč ke štěstí

14. března 2013 v 18:42 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Klíč ke štěstí
Originální název: Vaš sčastlivyj bloknot
Autor: Irina Semina
Překlad: Martina Pálušová
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2013 (v originále 2011)
Klíčová slova: štěstí, život, motta, citáty
Počet stran: 69
Vydání: první
Věková kategorie: pro všechny
Věta nebo slovo vystihující knihu: štěstí
Za poskytnutí recenzního výtisku tímto děkuji nakladatelství Fragment!

Štěstí! Co to ale vlastně je? Najít přesnou definici je nesmírně složité a troufám si tvrdit, že i zcela nemožné.

Štěstí znamená pro každého něco jiného. Pro někoho je to blahobyt, peníze, drahé věci, pro jiného přátelství, láska, rodina a pro jiné je to třeba každý nový den, který začne a který může žít spolu s ostatními.

Tato kniha však nepodává přesnou definici, co to štěstí je. Klíč ke štěstí zde tkví v něčem trochu jiném a to v tom, jak bát šťastný/á, jak štěstí tzv. "uchopit za pačesy" a už ho nepustit.

Kniha s Vámi prožije 55 dní. 55 dní vašeho života, které by mohly být vskutku velmi obyčejné, ale díky Klíči ke štěstí se změní.
Kniha je koncipována jako jakýsi deník. Ale spíš než Vaše zážitky a dojmy, poVvás přesně chce, abyste napsali Vaše šťastné chvíle.
To ale není vše.
Navíc je kniha plná citátů, rychlých testů, nápadů. S trochou nadsázky lze říci, že je to vlastně takové příručka. Nelze ji však srovnávat s příručkami jinými.

Tuto knížku může každý pochopit úplně rozdílně. Pro někoho to bude "bible štěstí", pro jiného jen obyčejná kniha s pár citáty.
Zde nejde o to co se v knize nachází, ale jak to čtenář vnímá a v neposlední řadě, jak se svým štěstím naloží.

Kniha Vám prakticky jen dopomáhá k tomu, abyste se cítili šťastni, ale není to žádný lexikon štěstí. Samotné štěstí je pouze na Vás samých.

Na knize se mi také velice líbily návody na šťastné chvilky. Za všechny můžu jmenovat třeba VYPÍNAČ PROBLÉMŮ. Komu by se taková věc nehodila?

Ráda bych se nyní dostala k celkovému vzhledu knihy. Kniha je poměrně tenká, ale přiznejme si, kdo by si zapisoval poctivě svá štěstí třeba 365 dní?
Přebal knihy je modrý a na titulní straně se nachází obrázek klíčové dírky a víla. Přebal na mě působí celkově velmi dobrým dojmem a zaujme na první pohled, což je v dnešním světě jedna ze základních podmínek při koupi knihy. Zaujmout.

Nechci vám tady popisovat celou knihu, protože to už by pro vás nebylo žádné překvapení, ale myslím si, že stojí za to si ji koupit a uvidíte, třeba tato kniha změní život (nebo spíš udělá ho více šťastnější) třeba právě vám.