Květen 2013


Dva/dvě a dva/dvě jsou čtyři...

30. května 2013 v 16:35 | Wendulka |  Diary

Hola hej! Zdravím po denním absťáku na počítači :D. Opět mě tady máte :D.
S radostí oznamuji, že jsem včerejší a dnešní zkoušku úspěšně zvládla. I když se dá mluvit o tom, jestli úspěšně. Hlavní prostě je, že je mám :D není důlěžité vyhrát, ale vrátit všechno sportovní načinní :D.

» Avatars~ Pretty Little Liars

27. května 2013 v 18:49 | Wendulka |  Avatars
Ačkoliv nemám moc času a ve středu a ve čtvrtek mám zkoušky....fuj....tak jsem udělala nějakou drobnou grafiku. Už mi zo učení leze i nosem...už se těším, až to bude za mnou :/.
Jinak zítra jedu pryč a vrátím se až ve čtvrtek kdovíkdy, takže aktivitu nečekejte :).

K avatarům...vůbec se mi nelíbí :D.


Recenze: Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy

26. května 2013 v 11:40 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy
Originální název: ---
Autor: Giuseppe Maiello
Překlad: Vladimír Vimr
Nakladatelství: Lidové noviny
Rok vydání: 2005 (v originále 2004)
Klíčová slova: upíři, Evropa, historie, znaky vampyrismus, nadpřirozeno
Počet stran: 189
Vydání: první
Věková kategorie: 15+
Věta nebo slovo vystihující knihu: upíři v Evropě

Na knihu jsem narazila vlastně náhodou. Do školy jsem psala práci na téma Dracula, tak mi tato knížka přišla pod ruku.
Většina z vás tuto knihu zřejmě nezná, a tak bych na začátek ráda představila i autora knihy - Giuseppeho Maiella.

Giuseppe Maiello (*1962) vystudoval politické vědy východní Evropy, kdy se specializoval na historii. Následně v Praze na FF UK získal doktorát v oboru slovanské filologie. Na začátku 90. let vyučoval italštinu. V letech 1993-2001 poté dohledával hroby italských vojáků padlých v 1. a 2. světové válce v tehdejším Československu, Ukrajině a v Rusku. Od roku 1997 také vyučuje na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze.

A teď již k samotné knize. Jak již název napovídá, bude se převážně zabývat vampyrismem na evropském území.
Kniha je rozdělena na dvě části, dále na část s názvem Přílohy, bibliografii a obsah.

Na začátku první část se autor zabývá etymologickými východisky. Můžeme to brát jako takový úvod k problematice vampyrismu. Autor se zde zabývá samotným slovem upír a snaží se dobádat, kde toto slovo vzniklo a jaké bytosti takto můžeme nazývat. Poté se zabývá fenoménem upír tak všeobecně, aby se v další části mohl zabývat jednotlivými kulturami a jejich projevy vampyrismu.
Nejdříve se zabývá projevy vampyrismu v nejstarších kulturách světa. V dalších oddílech se zabývá upíry např. v severní Evropě, ve Francii, Itálii, v Anglii nebo třeba na Balkáně.

Ve druhé části je hlavním tématem otázka po současných teoriích o původu vampyrismu. Autor zde nastiňuje různé teorie o původu tohoto fenoménu.
V přílohové části jsou poté ukázky z různých zpráv, dekretů a jiných úryvků, které nám mají přiblížit výskyt upírů v minulosti.

Kniha je určena především pro ty, kteří se chtějí něco více dozvědět o historii vampyrismu, a to historii vampyrismu v Evropě. Pro ně je tato kniha velmi důležitým zdrojem poznání. I když určitě existuje i více knih na toto téma (musím přiznat, že jsem strávila hodiny v knihovně a hledala nějakou literaturu na téma Dracula, ale i vampyrismus všeobecně, a moc publikací jsem teda opravdu nenašla), tak vám jistě bude tato publikace dobrým průvodcem.

Troufám si tvrdit, že kniha vcelku detailně popisuje upíří historii v evropských státech. Autor dokáže psát velmi poutavě, nepíše dlouhá souvětí. Vše na sebe navazuje, a tak si knihu mohou přečíst i mladší čtenáři. I když je otázka, zda by je tato kniha bavila.
Objevuje se zde totiž velké množství termínů a cizích výrazů, které označují upíry snad ve všech evropských kulturách.
Setkáme se zde s pojmy, jako jsou lamia, striga, loup-garou, la strega, Nachzehrer, mora a další. Všechny tyto termíny vám postupně poodhalí tato kniha.
Takže, pokud vás alespoň trochu zajímá historie vampyrismu v Evropě a chtěli byste se o ní dozvědět více, tak je tato kniha určena právě vám.

Ovšem na druhou stranu mám jisté výhrady. Jak jsem již uvedla na začátku, knihu jsem si obstarala z důvodu mého referátu. Avšak pro mě i pro ostatní nadšence do Draculy byla trochu zklamáním. O Draculovi jsou tam všeho všudy dvě, možná tři věty. Víc nic. Samozřejmě - kniha nenese název typu Dracula a jak ho číst, ale přesto. Člověk by si myslel, že když si půjčí knihu o vampyrismu bude tam Draculovi přece jen nějaká část věnovaná. Bohužel, v této knize se toho o něm moc nedočtete.
Také musím zklamat nadšence, kteří by se chtěli dozvědět něco více o upírech jako takových, o jejich praktikách, způsobech a jiných. Tomu se tato kniha také moc nevěnuje.

A ještě jsem se chtěla zmínit o jedné věci, o to jsou ilustrace. Kniha vás na první pohled celkem upoutá svou obálkou a možná byste čekali, že se podobné ilustrace vyskytnou i v knize. Ovšem musím vás zklamat. V knize ilustrace nečekejte. Možná pár nějakých obrázků, které mají vyplnit prázdné strany při názvech částí, ale jinak nic. Člověk by možná počítal s tím, že k této tématice je velké množství ilustrací, tak by se tam třeba nějaké mohly objevit, ale bohužel.

Sečteno podtrženo:
Co v knize najdete: historii upírů v Evropě, etymologický výklad slova upír, značný počet termínů označující upíra v evropských kulturách
Co v knize moc nenajdete: Draculu, upírské praktiky, známé upíry filmové i knižní


» Banner ~ Nina Dobrev

25. května 2013 v 15:19 | Wendulka |  Banners
Původně měly být 3, ale ty další dva se mi nelíbily, tak jen jeden :D.


Layout 0.7

25. května 2013 v 13:09 | Wendulka |  Kabátky blogu

Název: Camomile
Od: 25. 5. 2013
Vyrobila: Chloé
Spokojenost: 100 %

První layout na tomto blogu, který není mé výroby. Za to ale si troufám tvrdit, že to je nejhezčí layout, který tady kdy byl. Prostě, jak jsem ho viděla, tak jsem si řekla, že to je přesně to, co by se tady hodilo. Zelená barvička - na léto přímo ideální prostě. Má takový letní nádech, takže si myslím, že tady vydrží dost dlouho.
Tímto bych chtěla moc poděkovat Chloé, která mi layout poskytla. Je opravdu dokonalý a tato slečna umí jedny z nejlepších layotů, jaké jsem kdy viděla.

A jak se líbí vám?

» Editorials ~ Carly Rae Jepsen

24. května 2013 v 17:48 | Wendulka |  Editorials
Prostě po x-dlouhé době nějaká grafika. Na editorials je Carly Rae Jepsen, zpěvačka, kterou můžete znát třeba díky jejímu megahitu Call Me Maybe.


Fotím... #0.1 (dřevo :D)

24. května 2013 v 12:10 | Wendulka |  My photos
Víte, já mám strašně hodně času, tak si tak fotím a upravuji fotky...Ne, teď vážně, zkusila jsem něco nafotit, není to žádná sláva, ale možná časem můžete čekat i něco dalšího :).


1. narozeniny + dárek pro vás

21. května 2013 v 15:23 | Wendulka |  Diary

Ačkoliv se tomu ani nechce věřit, je tomu přesně rok, co jsem založila tento blog. Přesně rok, kdy se tady snažím přispívat, psát recenze, dělat grafiku a pořádat soutěže.
Za to, že tento blog oslavuje již své první narozeniny, vděčím především vám a vaší návštěvnosti, a hlavně tomu, že máte o blog a o přidávání příspěvků pořád zájem a že se vám zde líbí.

Proto jsem se rozhodla připravit jedno malé překvapení i pro vás.

Filmové novinky (květen 2013)

18. května 2013 v 20:28 | Wendulka |  Filmové novinky
I když máme už více než polovinu května, přesto zveřejňuji filmové novinky právě na tento měsíc. S ohledem na minulý měsíc je filmů méně, ale zato si myslím, že mezi novinkami se najdou i dlouho očekávané novinky roku 2013.
Vybírala jsem převážně filmy, které mě něčím zaujaly.
A co vy chystáte se tento měsíc na něco do kina?

Milovníky akčních a sci-fi filmů určitě nadchne již třetí pokračování legendárního filmu Iron Man. Opět se můžeme těšit na akční podívanou, ve které nebude chybět napětí, akce a v neposlední řadě také skvělé herecké obsazení.
Název: Iron Man 3
Žánr: Sci-fi
Hrají: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall
Premiéra v ČR: 2. 5. 2013

V květnu si přijdou na své také milovníci pohádek a animovaných filmů Česká kina uvádí v tomto měsíci takovéto filmy rovnou dva.