Červenec 2013

Jak to bude v srpnu...

31. července 2013 v 12:43 | Wendulka |  Diary
Milí zlatí, tak tady máme za chvíli srpen a červenec bude již za námi.
Rozhodla jsem se tudíž zde dát nějaké to info, co zde vlastně budete moc t tak zhruba v sprnu čekat.

>> První věc je, že od zítřka až do 15. tady nebudu, protože jedu jako vedoucí na tábor do Krkonoš. Tudíž zde nebude nic přibývat a ani se v této době neukážu u mých oblíbených blogů.
>> Když jsem již nakousla ty oblíbené blogy, tak bych se jim chtěla tímto omluvit, že je moc nenavštěvuji, tak snad se moc nezlobíte.
>> Co se týče recenzí, tak jste si mohli všimnout, že tady během krátké doby přibyly rovnou čtyři a to o ružních pracech a jedna taková "encyklopedie" o psech. Všechny jsou moc zajímavé, tudíž doporučuji si přečíst recenze, které nejsou nějak extra dlouhé.
>> V srpnu určitě můžete očkávat recenzi na knihu Až na vrchol hory od Arne Dahla, jehož recenzní výtisk mi poskytlo nakladatelství Mladá fronta, kterému tímto velice děkuji.
>> Dále si zažádám o nějaké recenzní výtisky z nakladatelství Knižní klub.
>> Poté jsem psala i nakladatelství Leda, které by mi také mohlo poskytnou recenzní výtisk mnou vyybrané knihy.
>> No a nakonec jsem začala spolupracovat i s Knihcentrem.
>> Je tedy opravdu na co se těšit.
>> A samozřejmě, 31. sprna končí soutěž, do které se pořád můžete zapojovat (viz odkaz níže).

Co na blogu momentálně probíhá:

Narozeninovo-prázdninová soutěž


Také se můžete zapojit a zapsat se do seznamu knižních blogů:

Nebudu zde od 1. 8. do 15. 8. 2013


Recenze: Papír - Umělecká tvorba a dekorace

30. července 2013 v 17:03 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Papír - Umělecká tvroba a dekorace
Originální název: The New Encyklopedia of Techniques for Crafting With Paper
Autor: Ayako Brodeková a Claire Waite Brownová
Překlad: Kateřina Lipenská
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2011
Klíčová slova: papír, pro šikovné ruce, příručka, udělej si sám
Počet stran: 160

Něco málo o autorkách

Ayako Brodeková je přední autorkou knih o origami. Založila si také webové stránky o origami - www.oricraft.com.
Claire Waite Brownová je editorkou, ale zabývá se také knihami o umění a umělecké tvrobě již od roku 1993. Mimo jiné se zabývala tématy, jako jsou výroba papíru či knižní vazby.

Papír je všude!

Setkáváme se s ním každý den. Prakticky pořád je nám na dohled něco, co má co do činění s papírem. Na papír si píšeme poznámky, na papírech jsou nastisklé knihy atd.
Samozřejmě, udělat z papíru lodičku, vlaštovku nebo sněhovou vločku, jsme zvládli už jako malí. Pokud vás tato tvroba bavila již v dětství, tak budete touto knihou nadšeni.
Na 160 stranách vám autorky předloží tolik různých návrhů, co z papíru vyrobit, až vám bude hlava kolem přecházet.

Pokud by vás zajímaly různé techniky, které se s papírem spojují, tak hned na začátku vás jistě zaujme kapitola s názvem Vše o papíru. Podle těchto typů se pak kniha dělí do dalších kapitol. Jsou zde kapitoly, jako je origami, plastické modely, vázání knih, vystřihování z papíru a mnohé další. Pokud jste si již svůj styl vybrali, tak můžete přejít rovnou k výrobě. Na začátku jsou vždy sepsány materiály, které budete v výrobě potřebovat. Materiály ale nejsou nijak speciální, většinou vám postačí tužka, lepidlo, nůžky, kružítko a samozřejmě papír. A už můžete tvořit. Návody jsou zde velmi dobře zpracovány a při výrobě vám velice pomohou. Kniha je navíc doplněna i o kresby a fotografie, které vás už určitě nenachají na pochybách, jak výtvor vyrobit.

Qulling

Ráda bych se zmínila ještě o kapitole v této knize, která mě naprosto nadchla. Technika má název quilling a znamená řasení papírových proužků. Ono to zní celkem jednoduše, ale při práci to dá pořádně zabrat. Ovšem výtvory, které jsou vyfotografované v této knize jsou úžasné. O této technice jsem se dozvěděla až díky této knize a naprosto mě nadchla. Na některé výtvory vyrobené touto technikou se pak můžete podívat na internetových stránkách ,na které odkazuji v závěru celé recenze.

Ovšem i další kapitoly knihy jsou skvělé. Naučí vás třeba dělat koláže z papíru nebo se dozvíte i něco více o technice jménem papírmašé.

Knihu bych opravdu doporučila všem. Ať již maminkám s dětmi, kterým pomalu docházejí nápady, co s papírem dělat, ale také všem, které tvroba z papíru zajímá a chtěli by se dozvědět něco nového a naučit se spoustu hezkých věcí.

KONEČNÉ HODNOCENÍ: 10/10

ZA POSKYTNUTÍ RECENZNÍHO VÝTISKU TÍMTO DĚKUJI NAKLADATELSTVÍ: Metafora
ODKAZ NA KNIHU NA STRÁNKÁCH NAKLADATELSTVÍ: Papír - Umělecká tvroba a dekorace
ZDROJ OBALU: bux.cz
SOUVISEJÍCÍ: Quilling

Recenze: Kaligrafie a iluminace

30. července 2013 v 16:28 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Kaligrafie a iluminace
Originální název: The Encyklopedia of Calligraphy & Illumination
Autor: Janet Mehiganová & Mary Nobleová
Překlad: Marie Novotná
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2010 (v originále 2005)
Klíčová slova: kaligrafie, iluminace, udělej si sám, pro šikovné ruce, trocha zručnosti
Počet stran: 160


Taky jste vždycky obdivovali staré typy písem a chtěli jste něco podobného umět? Pak máte jedinečnou příležitost se něco z toho naučit. Kniha Kaligrafie a iluminace vás na 160 stranách provede tím, co všechno by jste o kaligrafii a iluminaci měli vědět.

Co je to kaligrafie a iluminace?

Slovo kaligrafie pochází z řečtiny a znamená krasopis. To znamená, že je zde velmi důležitá improvizace a odzdobnost jednotlivých písem, které mohou mít i přednost před čitelností (no jen si vzpomeňte, že někdy je opravdu těžké nějaké ozdobné písmo přečíst).
Iluminace poté zahrnuje různé umělecké výzdoby písem a textů nebo také celých knih. Do iluminace se zařazují také různé kresby, které jsou nějakým způsobem s písmem spjaty.

Styly písem, to je ono!

A teď již k samotné knize. Kniha je rozdělená na několik částí. V první části se seznámíme s nástroji i materiály, které budeme pro výrobu potřebovat. Jsou zde obyčejné nástroje, jako jsou tužky nebo pera, ale i nástroje, které se dají sehnat jen v určitých obchodech. Patří k nim třeba zlatý prášek, který je potřebný pro iluminace.
V další části knihy jsu pak velmi detailně popsány základy kaligrafie a vše s ní spojeno.
Poté přichází má nejoblíbenější část knihy a to jsou styly písem. Tato kniha nám poradí návody na základní písmo, ale také třeba i na písmo gotické nebo minuskule.
V poslední části knihy je pak velmi detailně popsaná iluminace a vše, co k ní patří.

Na knize mě velice zaujala převážně část, kde se zabýváme styly písma. Vždy jsem něco takového chtěla umět a moc ráda podle těchto návodů různé styly vyzkouším.
Část iluminace mě také zaujala, ale spíše jen tak laicky. Je zde plno fotografií iluminací, které jsou vskutku působivé. Avšak laik, jako jsem já, asi nepozná ten pravý smysl iluminací. Ten je spíše určen pro odborníky.
Takže bych tuto knihu určitě doporučila spíše odborníkům, kteří se tímto zabývají, než obyčejným laikům. Na druhou stranu styly písma jsou velmi zajímavé a určitě je zvládne i laik, jen pokud se bude trochu snažit a chtít. Iluminace si spíše budu jen prochlížet a kochat se nad tím, jak může někdo něco takového vyrobit.

KONEČNÉ HODNOCENÍ: 7/10

ZA POSKYTNUTÍ RECENZNÍHO VÝTISKU TÍMTO DĚKUJI NAKLADATELSTVÍ: Metafora
ODKAZ NA KNIHU NA STRÁNKÁCH NAKLADATELSTVÍ: Kaligrafie a iluminace
ZDROJ OBALU: bux.cz

Recenze: Úžasní psi - Fakta a zajímavosti

29. července 2013 v 15:05 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Úžasní psi - Fakta a zajímavosti
Originální název: Amazing Dog
Autor: Ryan O'Meara
Překlad: Lumír Mikulka
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2011 (v originále 2010)
Klíčová slova: psi, encyklopedie, fakta, zajímavosti
Počet stran: 192

Nejlepší přítel člověka.

Pes. Nejlepší přítel člověka. Lidé mají psy již odnepaměti. Na světě existuje velké množství plemen a stále se nová plemena šlechtí.
Každý z vás již určitě někdy držel v ruce encyklopedii psů. Každé plemeno zde bylo popsáno, byla zde nějaká fotka a to je vše.
Jenže. Tato "encyklopedie" je poněkud jiná. Zde není hlavním účelem poznat nejrůznější plemena psů. Dokonce zde ani není příliš vysvětleno, jak psa cvičit nebo se o něj starat. Ovšem pár dobrých rad se zde určitě najde. Kniha je především plná faktů a zajímavostí o psech a někdy i jejich pánech.

Všude samý pes

Najdeme zde historii psů, např. kde se psi objevovali v Bibli. Také jsou nám zodpovězeny nejrůznější otázky typu: proč psi vystrkují hlavu z jedoucího auta? Ze zajímavostí zde objevíme, jaký byl největší a nejmenší pes na světě, dozvíme se také, proč se psi chovají tak, jak se chovají a nebo se podíváme pod pokličku asistenčním psům. Pro milovníky knih a literatury se dočteme o nejslavnějších psech v literatuře.

Nádherné barevné fotografie

Ihned, jak jsem knihu otevřela, tak jsem věděla, že se mi bude líbit. Kniha na skvělém křídovém papíře, krátké (někdy i delší) odstavce textu, ale hlavně...hlavně nádherné fotky psů a ilustrace, které skvěle doplňují celkový dojem knihy. Kniha je dle mého názoru zpracována opravdu kvalitně. Na začátku knihy je obsah, kde jsou názvy jednotlivých kapitol. Pokud hledáte něco určitého, tak vás jistě potěší rejstřík na konci knihy, který je řazený dle abecedy, takže najít zde nějaké plemeno či nějaký pojem je tudíž hračka.
Někdy mi sice přišlo, že jsou informace na stránkách řazeny bez jakéhokoliv klíče, tudíž mi k sobě někdy nějaké věci neseděly. To je ale opravdu jen maličkost, kteoru hravě zakryje styl a hlavně (jak jsem již předznamenala) nádherné barevné fotografie, kterých je v knize opravdu požehnaně.

Pokud tedy patříte k milovníkům psům a rádi se o nich dozvítě něco nového, tak by tato kniha určitě neměla chybět ve vaší sbírce.

KONEČNÉ HODNOCENÍ: 10/10

ZA POSKYTNUTÍ RECENZNÍHO VÝTISKU TÍMTO DĚKUJI NAKLADATELSTVÍ: Metafora
ODKAZ NA KNIHU NA STRÁNKÁCH NAKLADATELSTVÍ: Úžasní psi - Fakta a zajímavosti
ZDROJ OBALU: bux.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: Úžasní koně

Narozeninovo-prázdninová soutěž!

24. července 2013 v 10:51 | Wendulka |  Soutěže
Po necelém roce tady máme opět soutěž o knihu. A aby se neřeklo, tak tentokrát budou výherci dva, protože soutěžíme rovnou o dvě knihy. Těmi jsou Magie krve a Temná hrdinka

Recenze: Veselé kolíčky

18. července 2013 v 15:33 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Veselé kolíčky
Originální název: Pinces a linge, Petits sujets malins
Autor: Claude Schmill-Van den Berghe
Překlad: Ivana Sůsová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2012 (v originále 2007)
Klíčová slova: pro šikovné ruce, ruční práce, udělej si sám, kolíčky
Počet stran: 30


Obyčejné kolíčky? Ale kdepak!

Nemáte zrovna co dělat a máte po ruce obyčejné kolíčky na prádlo?
A nebo chcete jen někoho potěšit vlastní ručně vyrobenou drobností a nevíte, jak by měla vypadat? Tak tato knížečka je určena právě vám.
Na 30 stranách zde zjistíte, jak z obyčejných kolíčků na prádlo vytvořit originální dárečky, ozdoby a nebo prostě jen okrasné kolíčky.

50 modelů jako dárek i jako dekorace

Na začátku této knihy se seznámíte s pomůckami, které pro svou práci budete potřebovat. No a pak už můžete vyrábět.
Na výběr máte z 50 různých modelů. Některé modely se vám budou hodit i jako dekorace na vánoční či velikonoční stůl. U každého modelu je na začátku vždy seznam pomůcek, které budete potřebovat. Následuje velmi detailní popis práce. V knize však nechybí ani šablony, podle kterých si můžeme ozdobu obkreslit a následně vyrobit. Každý model je poté i doplněn fotografií, jak výsledný kolíček bude vypadat.

Přehlednost nade vše.

Velké plus knihy také je, že je velice přehledná. Jak jsem již avizovala výše, tak má vždy u každého návodu nejdříve sepsány všechny pomůcky, a poté samotný návod. Velké barevné fotografie vás pak jistě nenachají na pochybách o tom, co vám z vašeho výtvoru vznikne.

Knihu můžu vřele doporučit všem, kteří rádi něco vyrábějí a kutí, ale i těm, kteří by si něco podobného v budoucnu chtěli zkusit.

Vyrobit něco originálního z obyčejných kolíčků nikdy nebylo snadnější.

KONEČNÉ HODNOCENÍ: 9/10

ZA POSKYTNUTÍ RECENZNÍHO VÝTISKU TÍMTO DĚKUJI NAKLADATELSTVÍ: Metafora
ODKAZ NA KNIHU NA STRÁNKÁCH NAKLADATELSTVÍ: Veselé kolíčky
ZDROJ OBALU: kosmas.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: Převlečené krabičky od zápalek

Grafický blog!

14. července 2013 v 17:19 | Wendulka

http://graphic-wings.blog.cz/

Tak je to tady. Založila jsem grafický blog, kam budu přidávat grafiku. Zatím tam je jen layout, ale postupně to tam bude přibývat.
Budu moc ráda, když se mrknete.

Jinak v nejbližší době bych chtěla napsat recenze, ale bohužel nemám moc času, přišly mi totiž moc hezké knížky z Metafory o ručních pracech.

What about...? Graphic

11. července 2013 v 11:59 | Wendulka |  Diary

Zdravím! Zase jsem se nějakou dobu neozvala. Ale vy už víte, že když píšu, tak mám nějaký důvod. Tentokrát to nebude jinak.

Mým dnešním tématem je GRAFIKA.
A to ne obecně, ale ta na tomto blogu a vlastně celkově ta má.
No prostě jsem přemýšela o tom, že bych založila (?) - o tom ještě později - nový blog, kde bych přidávala vyloženě svou grafiku. Z tohoto blogu by dosavadní grafika nezmizela, ale už bych tady nepřidávala.

Recenze: Hunger Games - Síla vzdoru

7. července 2013 v 17:30 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Hunger Games - Síla vzdoru
Originální název: The Hunger Games Mockingjay
Autor: Suzanne Collinsová
Překlad: Zdík Dušek
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2011
Klíčová slova: dystopie, akce, napětí, láska, život a smrt
Počet stran: 342

Třetí část úspěšné trilogie Hunger Games. Recenze na předchozí dva díly si můžete přečíst TADY a TADY.

Hned na začátku bych chtěla zdůraznit, že tato recenze může obsahovat spoilery z prvního a druhého dílu, takže doporučuji těm, kteří si chtějí tuto knižní sérii přečíst a ještě nečetli první a druhý díl, aby tuto recenzi raději nečetli!


On My Wishlist #1

6. července 2013 v 16:29 | Wendulka |  On My Wishlist

Projekt pocházející z dílny Book Chick City.
Za úkol má každou sobotu zveřejnit knihu, kterou bych chtěla vlastnit ve své knihovničce.