Recenze: Zběsilá bezmoc

29. listopadu 2013 v 17:15 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Zběsilá bezmoc
Originální název: Zběsilá bezmoc
Autor: Jan Žáček - Týna Daňková
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2013
Klíčová slova: thriller, vražda, pocit bezmoci, pomsta
Počet stran: 250

Další z knih českého spisovatele Jana Žáčka mimo jiné i o tom, jak člověku změní jedna tragická událost život a v momentě přehodnotí své názory a priority.

Žurnalista Žáček

Jan Žáček se narodil v roce 1963 v Praze.Vystudoval Fakultu Žurnalistiky. V současné době je spisovatel a režisér, který působí především v dabingu či oblasti dokumentárního filmu. Na svém kontě má již sbírku knih. Za všechny např. Jsem zbabělý muž či Jsem statečná žena. Zběsilá bezmoc je jeho 13. vydaná kniha.

Jak je to doopravdy?

Ačkoliv se kniha mnohým může jevit jako výňatek z deníku, proložený sem tam titulky z novin, je fakt, že i když jsem hledala, zda je na této knize něco pravdy, tak jsem se nedopátrala. Z toho usuzuji, že je kniha pouhá fikce, ovšem troufám si tvrdit, že některé pasáže této knihy mohou být opravdu inspirovány podobnými udáslostmi. Je to však jen a pouze má domněnka.
Ono hodně na autenticitě knize dodává také to, že hned v úvodu je kapitola o tom, jak kniha vznikla a úryvek z časopisu.
Myslím si však, že kdyby kniha byla skutečně napsána podle skutečných událostí, tak by měla velký problém vyjít; možná, že by ani nevyšla. Ono vykreslení naší republiky jako jednotného státu a organizace tohoto státu není v knize příliš lichotivé a čtenáře může stavit do problému, co si o tom má myslet. Knihu bych proto doporučila číst spíše s nadhledem a nezaujímat vůči ní příliš jednotné stanovisko.

Možná trochu zdlouhavý úvod, ale přišlo mi to na místě, seznámit vás, možná budoucí čtenáře této knihy, se situací a okolnostmi, za nichž se kniha odehrává.

Slunce se kloní pomalu k západu. Bezvětří. Ani lísteček se nepohne. U dřevěné chaty na lesní louce je zdánlivý klid. Žádní živí lidé ho neruší. Mrtvola dívky už se jaksi zžila s okolním prostředím. Zapadla do něj a stala se nenápadnou.

Ztráta ideálů

Pan Bolt je obyčejným profesorem na UK v Praze. Přednáší své přednášky na Filozofické fakultě a mimo jiné také bojuje proti rasismu nebo trestu smrti. Ovšem do jeho života zasáhne velké tragédie - jeho dcera je brutálně zabita a tři zabíjaci nadále unikají svému trestu. Profesor Bolt odhazuje veškeré zabrány a dělá to, co si myslí, že je správné. Bohužel se jeho činy neshodují se zákony a nařízeními této země. Sám se stává vrahem a tři vrahy zabije. Poté musí utéct. Policie má za úkol ho zlikvidovat, protože Bolt je jedním z mála lidí, kteří vědí, jak vlastně funguje skutečná vláda zločinu v zemi, v zemi, kde žijí milióny obyvatel, které nemají ani tušení, kde je vlastně spravedlnost, na jaké straně stojí stát.

Policejní komando se vrhá do útoku. Megafon řve: "Policie České republiky. Neklaďte odpor. Policie České republiky. Zůstaňte stát. Policie České republiky. Vyčkejte dalších pokynů. Policie České republiky."

Již v první části knihy se dozvídáme o vraždě mladé Jany - profesorovy dcery. Poté se přesouváme do budoucnosti a vidíme prchajícího profesora před státem a zákonem. V knize se velice často střídají časy vyprávění. Některé informace se dozvídáme na začátku, jiné nám zůstanou ukryty až do posledních stránek. Čtenář už od prvních stran a prvních desítek kapitol očekává nějaký konec, který mu autoři předepisují.
Celá kniha má vlastně vcelku jednoduchý děj, ale troufám si tvrdit, že spisovatelé velmi dobře propletli všechny osudy, všechna místa a časy událostí, které se v knize stanou nebo již staly. Je to vlastně takové retrospektivní vyprávění, které však čtenáře nenechá chvíli vydechnout nebo se dokonce nudit. Jazyk knihy je velmi poutavý a nepustí dokud nepřečtete poslední 250. stránku.

Hlásí se student, který nesouhlasí.
"Prosím?"
"Ale pane profesore, co když jde o surového vraha? Bezohledného. Takového, který své oběti způsobí před smrtí spoustu utrpení?"
Bolt se postaví proti studentovi a oba se stávají vášnivě agresivní.
"Pak bude jistě řádně odsouzen. A třeba na doživotí, aby měl o svém hrůzném činu dostatek času v samotě přemítat a provést pokání."

Kapitola střídá kapitolu

Kniha je rozdělena do kapitol, kterých je více než 200. Pokud vám to přijde hodně, máte zajisté pravdu. Ona každá kapitola nás zavádí někam jinam. Autoři tak zřejmě potřebovali oddělit události nejen místně, ale i časově. Každá kapitola poté také nese svůj název, která výstižně říká, co se zřejmě v kapitole stane.

V knize se objevuje i řada drastických, někdy až velice nechutných scén, které by nemusely být někomu příliš po chutí. Pokud hodláte číst knihu, připravte se i na začné množství vulgarismů.
Naopak je zde však i velké množství scén z přírody, hlavně z lesa. Je to zřejmě záměr, kdy čistota přírody kontrastuje se zkažeností lidí a státu.

Pod mostem u řeky Vltavy rozkvétá noc s oblohou posetou myriádami jasných hvězd. I měsíc je krásně vidět. Mimo golfové hříště, mimo několik nových podniků, mimo autobazar, mimo nový svět tu odděleně žijí lidé, kteří ztratili skutečný domov a pořádně si nedokázali vytvořit nový. Záměrně či nedopatřením, shodou nešťastných nebo naopak šťastných okolností.

Hluboké zamyšlení

Po dočtení knihy jsem asi pět minut seděla a přemýšella nad knihou. Musím říct, že to je jedna z těch knih, které vás osloví. Začnete přemýšlet i nad věcmi, které vás nikdy třeba ani nenapadly. Člověk se také ptá, kde je spravedlnost? Co by bylo v této knize správné? Co dělat, když zákony selžou? Co dělat, když selže stát?
Kniha vám zanechá spoustu otázek, na které není vůbec lehké odpovědět.

Čtení této knihy ve mně zanechalo opravdu něco, co nejsem moc schopná popsat. Není to určitě žádné veselé čtení, na spravení nálady. Je to spíše melancholické čtení, u kterého se musíte i trochu zamyslet a někdy si i pospojovat události, které spolu na první pohled vůbec nemusejí souviset.

KONEČNÉ HODNOCENÍ: 10/10

ZA POSKYTNUTÍ RECENZNÍHO VÝTISKU DĚKUJI: Fragment
ODKAZ NA KNIHU NA STRÁNKÁCH NAKLADATELSTVÍ: Zběsilá bezmoc
RECENZE: doplněná o úryvky z kniha
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nat  .lKen Nat .lKen | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 8:21 | Reagovat

Strictly off the record, I think the director is going to get married soon.

Laura has it in her to be a good doctor.

2 Rrepair lKen Rrepair lKen | E-mail | Web | 28. května 2017 v 23:11 | Reagovat

I can’t give you a lift to the bank, it’s out of my way today.

3 Mossi N lKen Mossi N lKen | E-mail | Web | 18. června 2017 v 13:17 | Reagovat

When she knew him more, he grew on her.

4 Took F lKen Took F lKen | E-mail | Web | 15. července 2017 v 18:04 | Reagovat

I have to check what the kids are up to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama