Recenze: Jezdecký tábor Yonahlossee

26. dubna 2014 v 13:26 | Wendulka |  Knižní recenze
Název: Jezdecký tábor Yonahlossee
Originální název: The Yonahlossee Riding Camp For Girls
Autor: Anton DiSclafaniová
Překlad: Jana Divišová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2014 (v originále 2013)
Klíčová slova: román, dívčí, koně, internátní škola, smutek, vina, rodina, láska, skandál
Počet stran: 352

Co se stanem pokud ve 30. letech 20. století uděláte něco, co není tak úplně přijímáno společností a nikdo, dokonce ani rodina, vás nechápe, a tak vás vyšlou úplně do jiného státu do internátní školy?
Tak nějaké takové pocity má hlavní hrdinka knihy Jezdecký tábor Yonahlossee, která se ocitá v dívčím jezdeckém táboře Yonahlossee.
Sama. Bez přátel. Bez rodiny.

Tak jako hlavní hrdinka se i autorka této knihy věnuje jízdě na koni. Tento koníček ji s určitou pravděpodobností vnukl nápad, že by mohla o jezdectví napsat knihu. Anton DiSclafaniová vyrůstala v severní Floridě a již od dětství se věnuje právě jízdě na koni. V současné době vyučuje na Washingtonské univerzitě v St. Louis tvůrčí psaní.


Otevřela jsem skříň a zadívala se na sebe. Byla jsem ošklivá, bledá, špinavá a skoro průsvitná. Teď jsem ještě navíc měla opuchlé červené oči a popraskané rty. Vypadala jsem jako příšera. Moje rodina by mne nejspíš vůbec nepoznala. Nikdy jsem netrávila mimo domov více než jednu noc, a to pouze v Gainesville s Georgiem.

Theodora (Thea) Attwellová má všechno, co by si mohla přát. Milující rodiče, bratra - dvojče, se kterým jsou jedna ruka, a přestože v Americe právě vrcholí hospodářská krize, její rodiny se to nijak zvlášť nedotkne. Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Thea udělá nevinnou věc, která ale bohužel přeroste ve skandál. A jelikož její rodiče neví, jak se k tomu postavit, tak Theu pošlou do dívčího jezdeckého tábora Yonahlossee, do hor v Severní Karolině.

V tu chvíli jsem měla pocit, jako by mi někdo vyrazil dech. Srdce mi tlouklo tak hlasitě, že jsem si byla jistá tím, že to matka musí slyšet. Ale snažila jsem se sama sebe uklidnit. Věděla jsem díky Sasimu, jak na to. Koně totiž z lidí cítí jejich strach.

Počáteční strach a obava z neznámého postupem času mizí a Thea si začíná v Yonahlossee zvykat. Najde si přítelkyně a rozumí si také ředitelem Holmesem a jeho rodinou. Ovšem, to co se zprvu zdá jako přátelství se může pomalu ale jistě změnit v lásku.
Thea ví, že některé věci jsou prostě špatné, ale její srdce je silnější než rozum a díky této vlastnosti se často ocitá v situacích, ze kterých je velice těžké se dostat zpátky.

"Zastav ho, " uslyšela jsem za zády. "Zastav ho hned!" Ale všechny instrukce byly v tuto chvíli zbytečné. Decca křičela, a znělo to tak hrozně jako sténání. Přikryla jsem si uši dlaněmi.

Co se týče samotné knihy, tak jsem na počátku vůbec nevěděla, co od ní mám čekat. A...překvpila mě. A to v dobrém slova smyslu. Není to žádný typický román pro dívky. Přijde mi, že je to něco více. Autorka se více ponoří do citů a hlavní téma této knihy není láska, ale spíš okolnosti a důsledky, které lásky může mít ve všech svých podobách. Ať už jde o lásku mileneckou, rodičovskou, či kamarádskou.

Tehdy jsem ale o tom místě nevěděla nic, kromě toho, že mě sem rodiče posílají, aby mne nemuseli nějaký čas vidět. Když jsme dorazili k cíli, byl zrovna soumrak; tuhle melancholickou hodinu jsem vždycky nesnášela.

V knize se také setkáváme se značným množstvím postav, které jsou ve své podstatě každá úplně jiná. Autorka poodkrývá roušky jejich tajemných životů, ale nikdy vám toho neprozradí příliš. I o životě hlavní hrdinky, i když se toho dozvíme hodně, tak zdaleka ne vše. Vždy zde zůstane náznak toho, abychom si věci domysleli. Autorka poodhaluje životy postav v určité fázi jejich života, ale už nám nepředkládá jejich minulost či budoucnost. Žije přítomností a vždy, pokud se uchýli k retrospektivnímu vyprávění, tak konečné důsledky směřují do přítomnosti.

Takže, pokud již máte dost různých dystopických románů, upírů, čarodějnic, vlkodlaků a já neví čeho všech ještě, tak určitě sáhněte po této knize, která vás jistě mile překvapí.

KONEČNÉ HODNOCENÍ: 9/10

Za poskytnutí recenzního výtisku tímto děkuji nakladatelství: Knižní klub
Související šlánky: kniha Jezdecký tábor Yonahlossee
Recenze: doplněná o úryvky z knihy
WWW stránka autorky: antondisclafani.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katty~ Katty~ | Web | 8. května 2014 v 21:59 | Reagovat

zní to zajímavě :) škoda, že mě nebaví čísr :( :D

2 Ремонт холодильников lKen Ремонт холодильников lKen | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 14:30 | Reagovat

I got on the bus on Oak Street.

Hold on! I’ll be back in a minute.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama