Duelová klání knih

Duelové klání knih č. 6

9. ledna 2013 v 16:19 | Wendulka
Po dlouhé době konečně přidávám další duel knih + anketu z minulého kola.


V minulé kole s přehledem zvítězila kniha Levá ruka boží. Tímto také postupuje do užšího výběru knih.

V tomto kole (tj. v pořadí již šestém) se proti sobě utkají knihy Malé Ženy, která napsala Louisa May Alcottová a kniha Pravdivá zpověď Adriana Molea -od Sue Townsend.
Je jen na vás, kterou knihu pošlete do užšího výběru.

(Pozn.: často mi tady píšte, že jste ani jednu z knih nečetli....sama jsem na to obdobně, ale zkuste, prosím, hlasovat pro knihu, která se vám zdá sympatičtější byť jen třeba podle anotece. Děkuji.)


Malé Ženy-Louisa May Alcottová
Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, který bojuje v občanské válce, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status rodinné klasiky a věčného bestselleru. Tento nový překlad poprvé po více než sto letech představuje českým čtenářům Malé ženy v kompletní nezkrácené podobě včetně druhého dílu, jenž sleduje další osudy sester Marchových.

Pravdivá zpověď Adriana Molea - Sue Townsend
Třetí pokračování deníkových zápisků si náš známý adolescent smutné postavy pořizoval v období od konce roku 1984 do začátku roku 1991, kdy již překonal své hořké zrání, ale do těch pravých let v divočině velkého světa mu ještě něco scházelo. Knížka má dvě části - první je samotná Zpověď, druhá nese název Adrian Mole a malí obojživelníci - a na jejích stránkách se dočteme např. o tom, jak se Pandora začíná Adrianovi neodvratně vzdalovat, jak maturita a vyhlídky na další studium končí katastrofou, jak se z třídního násilníka Barryho vyklubal nejen opovrženíhodný vězeň, ale i (jaká nespravedlnost!) oslavovaný "skinheadský básník". Podíváme se s hrdinou do Moskvy, prožijeme s ním trapná úskalí prvního zaměstnání v městské knihovně i neslavný pobyt v Oxfordu, kde ho bohužel nečeká studium na univerzitě, ale soužití s Pandořiným excentrickým manželem.

Duelové klání knih č. 5

14. října 2012 v 14:59 | Wendulka

Více než 67 % hlasů získala kniha Sophiina volba a tímto pokračuje do dalšího kole.

V dnešním 5. kole jdou do duelu opět novodobější knihy.
První z nich je kniha číslo 41 - Dům duchů od Isabel Allende a tou druhou je kniha č. 28 - Levá ruka boží od Paula Hoffmana.
Tak které ze dvou knih dáte svůj hlas.

(Pozn.: často mi tady píšte, že jste ani jednu z knih nečetli....sama jsem na to obdobně, ale zkuste, prosím, hlasovat pro knihu, která se vám zdá sympatičtější byť jen třeba podle anotece. Děkuji.)Dům duchů - Isabel Allende
Třetí díl rodinné ságy, kde na příběhu vlivné chilské rodiny zobrazuje autorka vývoj v Chile od počátku 20. století až po fašistický puč v r. 1973. (Navazuje na romány Dcera štěstěny a Sépiový portrét).

Levá ruka boží - Paul Hoffman
Cale je jedním z tisíců chlapců, kterých se zmocnili fanatičtí a krutí vykupitelé a v naprosté izolaci je připravují na válku proti rouhačským antagonistům. S neobyčejně zmužilým, ale zároveň velmi uzavřeným čtrnáctiletým hochem má podle všeho zvláštní plány jeden z nejvlivnějších vykupitelů - lord vojevůdce Bosco. Jednoho večera Cale náhodou spatří lorda dohlížitele Picarba, jak pitvá ještě živou dívku, a šokován jeho bestiálním počínáním jej zabije a zachrání jinou dívku jménem Riba. Podaří se mu zosnovat útěk ze svatyně, a tak s dalšími dvěma chlapci prchá do neznámého světa za nikdy nepoznanou svobodou... Dobrodružný příběh o životě a hledání víry ve světě, jejž postihla blíže nespecifikovaná katastrofa, je první částí trilogie.

Duelové klání knih č. 4

26. září 2012 v 17:29 | Wendulka
Opět po týdnu jsou zde výsledky z duelového klání knih:

Vyhrála série knih Škola noci, ale duel byl hodně vyrovnaný.

Tímto bych vám chtěla představit další dva duelanty, kteří spolu budou soutěžit opět do příští středy. V tomto kole proti sobě stanou "klasiky". První knihou je Sophiina volba od Williama Styrona a druhá Hovno hoří (na motivy této knihy byl natočen film Pelíšky) od Petra Šabacha. Tak která z těchto knih získá vás hlas a tím i větší šanci na postup do dalšího kola?


Sophiina volba - William Styron
Psychologický román a je to nejznámější dílo Williama Styrona. Jde o román, který zpracovává složitým a neobvyklým způsobem téma vlivu nacismu na průměrně silného jedince.
Základní dějovou osu příběhu tvoří výpověď vyprávěče Stinga (W. Styron) o tom, jak se učil psát. Pásmo autorského vyprávění o sobě je však brzy přerušeno líčením života mladého mileneckého páru: Sophie Zawistowské a Nathana Landaua, s kterými se Stingo seznámil v létě 1947 v brooklynském penziónu. Jinou dějovou linii tvoří příběh Stingova pronikání do záhad tragického až patologického vztahu milenců (zjišťuje, že Nathan je narkoman a schizofrenik) a dál do minulosti a nejhlubších zákoutí psychiky ženy, která ho přitahuje.
V dalším dějovém plánu je pásmo hrdinčiných vzrušených monologů, líčících její dětství a mládí v Polsku (v Krakově), její osudy roku 1943 ve Varšavě a v koncentračním táboře Osvětim. Zde zaujímají klíčové místo Sophiininy volby.

Hovno hoří - Petr Šabach
Sbírka povídek Petra Šabacha z roku 1994.
Název je převzat z prologu, jenž popisuje rozdíl mezi dvěma světy, světem mužským a ženským, a především rozdíl mezi dvěma pohledy na život a na svět. Děvčata jedoucí autobusem z Paříže nadšeně nyjí nad nákupy a plyšáky, dva obrýlení chlapci celou cestu "seriózně" řeší problém, zda hovno hoří...Rozděluje je sice jen úzká ulička mezi sedadly, ale symbolicky je rozděluje podstatně větší, mnohdy nepřekonatelný příkop.

Duelové klání knih č. 3

19. září 2012 v 17:59 | Wendulka
Tentokrát po týdnu tady máme výsledky z druhého Duelového klání knih:
Do dalšího kola postupuje kniha Chrám matky boží v Paříži od Victora Huga a to o pět hlasů, takže hlasování bylo celkem těsné.

Ale už je tady duelové klání knih č. 3 a tentokrát proti sobě stanou dvě fantasy knihy a myslím, že to bude velmi zajímavý souboj.
Tentokrát nám random.org vybral do duelu knižní ságu č. 5 Škola noci od P. C. Castové a Kristin Castové a knihu č. 9 Pod nekonečnou oblohou, kterou napsala talentová Veronica Rossi.


Škola noci - P. C. Castová, Kristin Castová
Šestnáctiletá Zoey Redbirdová se hádá s rodiči, právě se rozešla s přítelem a poslední, co jí ještě schází, je začít se měnit v upíra. Jenže právě to se stalo a Zoey musí přestoupit na speciální školu pro upíří mláďata. Všechno ale není tak zlé, jak to na první pohled vypadá - upíří dorost přijme novou spolužačku mezi sebe, hodiny nejsou zdaleka tak nudné jako na normální střední a navíc se zdá, že Zoey má schopnosti, o jakých mohou ostatní jen snít. Jediný, s kým si nepadne do oka, jsou členky elitní školní organizace Dcery temnoty a zvlášť její příšerná předsedkyně Afrodita. Za jejich zdánlivě nevinnými rituály se skrývá něco hodně ošklivého a je na Zoey, aby to zarazila - než někdo přijde o život. Označená otevírá úspěšnou řadu příběhů pod titulem Škola noci o výjimečné, a přitom docela obyčejné budoucí upírce Zoey, která je předurčena k velkým věcem, i když o to vlastně moc nestojí...

Pod nekonečnou oblohou - Veronica Rossi
Nebe 1: Pod nekonečnou oblohou je úvodním dílem nové futuristické knižní série, která se odehrává v postapokalyptické budoucnosti. Kniha čtenáře zavádí do světa, který je striktně rozdělen na dvě odlišné společenské vrstvy - obyvatele moderního izolovaného města plného mnoha technických vymožeností a obyvatele okolní divočiny.
Hlavní hrdinkou Nebe 1: Pod nekonečnou oblohou je dívka Aria, jež pochází z technicky vyspělého města. Za zločin, který nespáchala, je ovšem vyhoštěna do divočiny, v níž sama nemá šanci na přežití. Seznamuje se zde však s mladíkem Perrym, který se stane jejím ochráncem a jedinou její šancí na přežití.
Nebe 1: Pod nekonečnou oblohou přináší svěží vítr na pole sci-fi fantasy literatury svým nevšedním pojetím, v němž se kromě dobrodružství a romantiky objevují i otázky z oblasti filozofie, morálky či etiky, díky čemuž má kniha až nečekanou hloubku.

Duelové klání knih č. 2

12. září 2012 v 10:59 | Wendulka
Skoro po dvou měsících tady máme druhý duel. První dopadl následovně:
....takže se vítězem prvního duelu stává Tygrovo prokletí, které získalo plných 78 % hlasů.

Do druhého duelu nám random.org vybral knihu č. 38 - Chrám matky boží v Paříži od Victora Huga a knihu č. 5 Kdo chytá v žitě od Jeroma Davida Salingera. Tento duel bude ve znamení klasiky. Příště se opět můžete těšit na fantasy a novodobé knihy.


Chrám matky boží v Paříži - Victor Hugo
Slavný román Victora Huga se odehrává ve středověké Paříži v době vlády francouzského krále Ludvíka XI. Dominantou je pařížská katedrála Notre Dame (Chrám Matky Boží), s níž jsou spojeny životní osudy hlavních postav, hrbatého zvoníka Quasimoda, cikánské tanečnice Esmeraldy a kněze Frolla. V roce 1956 natočil filmové zpracování tohoto slavného příběhu Jean Dellanoy s Ginou Lollobrigidou a Anthonym Quinnem v hlavních rolích.

Kdo chytá v žitě - Jerome David Salinger
eden z nejpopulárnějších amerických poválečných románů od klasika moderní literatury. Příběh vyprávěný sedmnáctiletým Holdenem Caufieldem je vlastně popisem necelých tří dnů jeho cesty domů (po opuštění přípravky v Pencey) předvánočním New Yorkem, kdy se Holden konfrontuje s řadou lidí (spolužáci, venkovanky ze Seattlu, prostitutka a její pasák, rodiče, učitel...). Více než putováním prostorem je tato cesta však spíše putováním od nevinnosti k vědoucnosti, od sebeneznalosti k sebeuvědomění, od izolace k pocitu sounáležitosti s okolním světem. Černý humor, jímž je tento svět nazírán, je jednou ze zbraní proti němu: člověka, který není schopen se světu smát, brzy jeho zoufalství zahubí.

obrázky + anotace: beletrie.eu

Duelové klání knih č. 1

18. července 2012 v 14:29 | Wendulka
Máme tady oficálně první duel v duelovém klání knih. Začínáme novodobými knihami.
V prvním duelu nám random.org vybral knihu s číslem 40 - Tygrovo prokletí od Colleen Houck a knihu číslo 36 - Jurský park od Scotta Ciencina.
Hlasujte dole v anketě pro svého favorita!

Duelová klání knih

10. července 2012 v 16:29 | Wendulka

Pořád přemýšlím, co bych vymyslela za projekt a najednou mě napadne tento. Duelová klání knih. Malinko jsem se inspirovala u Mugglespace, ale opravdu jen nějaký ten základ, ostatní je z mé hlavy a pokud někde naleznete něco podobného, tak věřte, že podobnost je jen čistě náhodná.

Princip tohoto projektu bude velmi jednoduchý. Níže v článku budou dva seznamy knih. Nejsou podle abecedy, nejsou podle oblíbenosti, knihy jsou napsány náhodně. Bude tady seznam 100 knih (vždy 50 a 50), které budou soutěžit v duelovém klání. To znamená, že vždy do duelu půjdou dvě knihy.

Seznam není kompletní, takže je na vás, abyste jej dopsali. Do komentářů napiště vaši oblíbenou knihu (popř. knihy) a já je přidám do seznamu. (Pozor! Pokud budete psát nějakou ságu, tak ji beru jako celek -př. Twilight sága, Harry Potter).

Seznamy budou dva. Jeden s novodobými knihami, jako jsou fantasy a jiné (Rowlingová, Meyerová, Collinsová) a druhý seznam budou knihy klasické (např. Steinbeck, Neruda, Havlíček, Austenová atd.). Každá kategorie bude mít své ankety, aby to bylo spravedlivé a nesoutěžil třeba Harry Potter s Čachtickou paní :).

Až budou seznamy kompletní tak začnou duely. Budou probíhat pomocí ankety, kde si vždy zvolíte vítěze. Ten poté půjde do dalšího duelu s jinou výherní knihou. "Duelanty" budu vybírat pomocí random.org, takže to bude náhodné. Na konci již budete vybírat z více knih (ale to je ještě dlouhá doba :D). Duely tady budou bývat tak 3 dny (možná více, možná méně - záleží to na okolnostech).

To by bylo asi všechno, kdyby něco, tak se nebojte zeptat ;).

A zde již seznam knih, který se bude postupně doplňovat a který budete doplňovat i vy!

Seznam novodobých (spíše fantasy) knih:
1. Harry Potter - J. K. Rowlingová
2. Twilight sága - Stephenie Meyerová
3. Hunger Games - Suzanne Collinsová
4. Voda pro slony - Sara Gruen
5. Škola noci - P. C. Castová, Kristin Castová
6. Vampýrská akademie - Richelle Mead
7. Upíří deníky - L. J. Smith
8. Pán prstenů - J. R. R. Tolkien
9. Pod nekonečnou oblohou - Veronica Rossi
10. To - Stephen King
11. Hra o trůny - George R. R. Martin
12. Da Vinciho kód - Dan Brown
13. Milenium - Stieg Larsson
14. Odstíny života - Lucie Adamová
15. Hostitel - Stephenie Meyerová
16. Skleněný pokoj - Simon Mawer
17. Eragon - Christoper Paolini
18. Andělé a démoni - Dan Brown
19. Letopisy Narnie - C. S. Lewis
20. My děti ze stanice ZOO - Christiane Vera Felscherinow
21. Matched I.: Dokonalý pár - Ally Condie
22. Divergence - Veronica Roth
23. Mediátor - Meg Cabotová
24. Temná akademie - G. Poole
25. Andělé v mých vlasech - Lorna Byrneová
26. Smečka - A. R. Cremer
27. Nástroje smrti - Cassandra Clareová
28. Levá ruka boží - Paul Hoffman
29. EREBOS: Hra, která zabíjí - Ursula Poznanski
30. Hraničářův učeň - J. Flanagan
31. Příště - Marc Levy
32. Polibek pro Annu - Stephanie Perkins
33. Zavržený - Beccy Fitzpatricková
34. Cherub - R. Muchamore
35. Pátračka Gilda - Jennifer Allisonová
36. Jurský park - Scott Ciencin
37. Roztomilé malé lhářky - Sara Shepardová
38. Smečka - Andrea R. Cremerová
39. Krásní mrtví - Eden Maguire
40. Tygrovo prokletí - Colleen Houck
41. Dům duchů - Isabel Allende
42. Príbeh čarodejnice - Deborah Harknessová
43. Čokoláda - Joanne Harrisová
44. Rebeka - Daphne du Maurier
45. Anita Blakeová, Lovec upírů - Laurell K. Hamiltonová
46. Lovkyně snů - Lisa McMann
47. Ztracený smybol - Dan Brown
48. Sabriel - Grath Nix
49. Eragon - Christopher Paolini
50. Železný král 1 - Julie Kagawa


Seznam klasických knih
1. Pýcha předsudek - Jane Austenová
2. Čachtická paní - Jožo Nižnánský
3. Malý princ - Antoine de Saint-Exupéry
4. Alchymista - Paulo Coelho
5. Kdo chytá v žitě - Jerome David Salinger
6. O myších a lidech - John Steinbeck
7. Tulák po hvězdách - Jack London
8. 1984 - George Orwell
9. Egypťan Sinuhet - Mika Waltari
10. Quo vadis - Henryk Sienkiewicz
11. Farma zvířat - George Orwell
12. Kladivo na čarodějnice - Václav Kaplický
13. Zločin a trest - Fjodor Michajlovič Dostojevskij
14. Řeka bohů - Wilburn Smith
15. Jméno růže - Umberto Eco
16. Deník Anny Frankové - Anne Frank
17. Jana Eyrová - Charlotte Brontëová
18. Spalovač mrtvol - Ladislav Fuks
19. Sophiina volba - William Styron
20. Obraz Doriana Graye - Oscar Wilde
21. Dracula - Bram Stoker
22. Lolita - Vladimir Nabokov
23. R.U.R - Karel Čapek
24. Romeo a Julie - William Shakespeare
25. Memento - Radek John
26. Malé Ženy-Louisa May Alcottová
27. Na Větrné Hůrce - Emily Brontëová
28. Ptáci v trní - Colleen McCulloughová
29. Čekání na Godota- Samuel Beckett
30. Brida - Paulo Coelho
31. Hovno hoří - Petr Šabach
32. Saturnin - Zdeněk Jirotka
33. Zlodějka knih - Markus Zusak
34. Smrt je mým řemeslem - Robert Merle
35. Bratři Karamazovi - Fjodor Michajlovič Dostojevskij
36. Gričská čarodějnice - Marija Jurić Zagorka
37. Hrbáč - Paul Feval
38. Chrám matky boží v Paříži - Victor Hugo
39. Stařec a moře - Ernest Hemingway
40. Na západní frontě klid - E.M.Remarque
41. Osudy dobrého vojáka Švejka ze asvětové války - Jaroslav Hašek
42. Pygmalion - G. B. Shaw
43. Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek
44. Petr a Lucie - Romain Rolland
45. Velký Gatsby - Francis Scott Key Fitzgerald
46. Lovci mamutů - Eduard Štorch
47. Dívka s pomeranči - Jostein Gaarder
48. Pravdivá zpověď Adriana Molea - Sue Townsend
49. Deset malých černoušků - Agatha Christie
50. Kniha džunglí - Rudyard Kipling

Kdyby jsi chtěl(a) dát vědět světu o tomto projektu, můžeš níže uvedený banner umístit na svůj blog. Předem děkuji.
 
 

Reklama