Filmové adaptace knih

Filmové adaptace knih » 0.2

2. července 2013 v 15:10 | Wendulka
Název: Harry Potter a Kámen mudrců
Originální název: Harry Potter and the Philosopher's Stone
Adaptace knihy: Harry Potter a Kámen mudrců - J. K. Rowlingová
Režie: Chris Columbus
Rok: 2001
Stopáž: 152 min
Žánr: fantasy |dobrodružný |rodinný
Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Alan Rickman, Maggie Smith, Julie Walters...

Anotace (ČSFD):
Kdo by dnes už alespoň nezaslechl jméno Harryho Pottera, čarodejnického učně, jehož neskutečná popularita mezi dětmi během krátké doby zasáhla i dospělé. Filmovou verzi jeho prvního příběhu zrežíroval Chris Columbus ve spolupráci s autorkou "potterovských" románů J. K. Rowlingovou a pod přísným a podnětným dohledem své dcery Eleanor přenesl na filmové plátno svět Školy čar a kouzel v Bradavicích v plném lesku a hávu hodném největšího kouzelníka na světě.

Celý příběh Kamene mudrců se točí kolem sirotka Harryho Pottera. Tomu krátce po narození zahynou za neobvyklých událostí oba rodiče, a Harry proto musí vyrůstat v rodině strýce Vernona a tety Petunie, kteří mu neustále dávají najevo, že místo kde bydlí, není domov. O to větší překvapení ho čeká, když mu v den jeho jedenáctých narozenin přijde dopis, který je předzvěstí změny v jeho dosavadním životě. Od nynějška není obyčejným chlapcem, i když na to stále vypadá, ale stává se studentem Školy čar a kouzel v Bradavicích. Ani tento nový život však nebude procházka růžovou zahradou, obzvlášť když se začne probouzet Harryho záhadná minulost a její temný hrdina, Lord Voldemort...

Jak film hodnotím já:
Kdo mě trochu zná, tak ví, že na Harryho Pottera nedám dopustit. Ať se již jedná o knihy či o filmy. Tento film byl první film o Harrym Potterovi, který jsem viděla. Musím přiznat, že jsem začala být blázen do HP asi až po druhém či třetím díle. Odstupem času, kdy jsem tento film viděla minimálně 20x, musím uznat, že je velice kvalitní. A´t už jako pohádka pro děti (asi pro trochu starší děti), či jako rodinný film pro celou rodinu.
Co se týče knihy, tak by se dalo říct, že tento díl je nejvíce knihou inspirovaný. Až na pár pasáží, které jsou ve filmu vynechány, je film dokonalou adaptací knihy, kdy monology a dialogy kopírují samotnou knihu. Neříkám, že je to špatně, jen si tak odstupem času říkám, že přece jen režisér mohl do filmu přidát část ze své osobnosti.
Nicméně to nic nnemění na faktu, že film je skvělý a jako první měl Chris Columbus možnost zživotnit svět Harryho Pottera a myslím, že se mu to povedlo na jedničku.

Zajímavosti o filmu:
 • Robbie Coltrane (Hagrid) byl vůbec první obsazenou osobou.
 • Hedviku hrají tři sovy: Gizmo, Ook a Sprout, ale nejvíce Gizmo.
 • Pro tento film bylo vyrobeno celkem 96 kulis. Velká síň má velikost 42,5 x 12 metrů (byla inspirována jedním z kostelů v Oxfordu) a její podlaha je kamenná (normálně by byla plastiková, stejně jako zdi, ale musela vydržet dupání stovek dětských nohou).
 • Spěšný vlak do Bradavic jede ve skutečnosti po trati West Highland Line, která je proslulá svými viadukty, tunely a nádhernou vyhlídkou do krajiny.
 • Robbie Coltrane, který hraje Hagrida, se nikdy nesblížil s představitelem psa Tesáka. Podle svých vlastních slov s ním vůbec nepracuje, dělají s ním jeho cvičitelé, a pokud Coltrane nemusí, raději se ho nedotýká, protože hodně slintá. Navíc tento herec nemá rád psy.
 • Režisér Chris Columbus do filmu obsadil svou dceru Eleanor, která si zde zahrála Susan Bonesovou.
 • Tvůrci natočili i scény s problémovým strašidlem Protivou (hrál ho Rik Mayall), které ale do filmu nakonec nebyly použity.
 • Film je všude ve světě znám pod originálním názvem HARRY POTTER AND THE PHILOSOPHER´S STONE, pouze v USA je slovo "Philosopher´s" změněno na "Sorcerer´s", kvůli čemuž musely být všechny scény, kde se toto slovo objevilo natočeny dvakrát - kde jednou herci říkají kameni mudrců "Philosopher´s Stone" a podruhé zase "Sorcerer´s Stone".
 • Scény, které se odehrávají na nádraží King´s Cross na nástupišti 9 a 3/4, se ve skutečnosti točily mezi nástupišti 4 a 5.
 • Po uvedení filmu do kin zaplavila útulky v USA, Kanadě a Velké Británii spousta sov, které si koupily děti po zhlédnutí filmu a vrátily je sem, když zjistily, že nenosí poštu tak, jako to viděly v Kameni mudrců. V Toronto Daily dokonce otiskli celostránkový inzerát s textem: "Ochránci zvířat varují rodiče: Sova není vhodný mazlíček! Nemluví, nemá ráda lidi a nenosí zásilky!"
 • Konkurzu na roli Harryho Pottera se zúčastnilo na 16 000 chlapců.
 • Jméno Voldemort bylo převzato z francouzské fráze "Vol de mort.", což znamená "Utéct smrti.".

Celkové hodnocení filmu:
ČSFD: 77 % (137. nejoblíbenější film)
Moje hodnocení: 95 %

Trailer:

Filmové adaptace knih » 0.1

16. října 2012 v 20:49 | Wendulka
Název: Voda pro slony
Originální název: Water for Elephants
Adaptace knihy: Voda pro slony - Sara Gruen
Režie: Francis Lawrence
Rok: 2011
Stopáž: 115 min
Žánr: romantický | drama | dobrodružný
Hrají: Robert Pattinson, Reese Witherspoon, Christoph Waltz, Hal Holbrook, James Frain, Paul Schneider, Dan Lauria...

Anotace (ČSFD): Jacob Jankowski (Robert Pattinson) skládal závěrečné zkoušky na veterině, když se dozvěděl, že oba jeho rodiče zemřeli při autonehodě. Bez rodiny a bez peněz Jacob netušil, jak dál, ale osud ho zavál do vlaku světového cirkusu Benzini.
Hospodářská krize právě vrcholila a pro Jacoba, stejně jako pro spoustu dalších, cirkus znamenal spásu, ačkoliv to byl svět s úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Jako téměř dostudovaný veterinář dostal Jacob na starost cirkusový zvěřinec včetně cirkusových běloušů krásné krasojezdkyně a hvězdy volné drezury koní Marleny (Reese Witherspoon). Marlenu k cirkusu přivedla láska k nesprávnému muži, charismatickému, ale zvrhlému a násilnickému řediteli cirkusu (Christoph Waltz).
S Jacobem ji od začátku pojila nejen láska ke zvířatům, ale také vztah ke slonici Rosie, která se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit před úpadkem. Jak ale s Rosie číslo nacvičit, když nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy? Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí postupně vzniklo, bylo založeno na důvěře a lásce a nakonec se pro všechny tři stalo jedinou nadějí na přežití.

Výpravná romance z cirkusového prostředí 30. let minulého století o zakázané lásce, která se zrodí na magickém místě plném dobrodružství, zázraků a nebezpečí, vznikla podle celosvětového knižního bestselleru Sary Gruenové. Hlavní role ztvárnili držitelka Oscara Reese Witherspoon a hvězda ságy Stmívání Robert Pattinson.

Jak film hodnotím já: schválně jsem si film nechávala, až poté, co přečtu knížku. Kniha přečtena, film zhlédnut a musím říct, že tento snímek se doopravdy povedl.
Poslední dobou velmi oblíbené cirkusové prostředí, ve které se film odehrává, je doslova pastvou pro oči. Film vás chvíli nenechá v klidu. Pořád nějaká akce, něco se děje. Není to ale akce v pravém slova smyslu, a přesto vás dokáže vtáhnout do děje.
Je zcela zřejmé, že ve filmu se toho neděje tolik, co v knize, ale lze tvrdit, že za svou knižní předlohou film zaostává jen velice málo a může za to určitě i skvělé herecké obsazení, kdy se Robert Pattinson vymanil z ulity upíra a Reese není již ta sympatická blondýnka, jak ji známe až do této doby z různých romantických komedií.
Film je jako dělaný pro podzimní večery, kdy noci jsou dlouhé a dny stále kratší. Tak se hezky uvelebte u TV s čajem v ruce a pusťte si toto cirkusové představení, na které jen tak nezapomenete.

A celkové hodnocení filmu:
ČSFD 74 %
Moje hodnocení: 92 %

TRAILER:

Kam jít dále:
http://waterforelephantsfilm.com
http://saragruen.com
 
 

Reklama